středa 22. září 2021 Darina

D3 z Kaplice k hranicím by mohla být hotová do roku 2025

Jihočeská část dálnice D3 v úsecích od Třebonína k hranicím s Rakouskem by mohla být hotová do roku 2025. Pro části z Kaplice do Nažidel a dál k hranicím zpracovávají silničáři dokumenty ke stavebnímu povolení. Úsek z Třebonína do Kaplice by se měl začít stavět ještě letos.

Stále se čeká, až bude moci ŘSD dostavět zhruba 400 metrů dálnice u Tábora. Od otevření prvního úseku D3, obchvatu Tábora, uplyne 30. června 30 let. U Tábora není hotovo, protože stát zatím nemůže vyvlastnit potřebné pozemky motocentra. Jejich majitelé podali žalobu proti rozhodnutí krajského úřadu o tom, že stát může vyvlastňovat. Krajský soud v Českých Budějovicích na jaře potvrdil odkladný účinek. Věc bude ještě řešit Nejvyšší správní soud, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Když bude mít ŘSD pozemek a stavební povolení, potrvá stavba čtyři až pět měsíců. Majitelé motocentra, bratři Bratránkové, dlouhodobě označují vyvlastnění za nezákonné. Uvádějí, že stát jim zmařil investice, vydal nezákonné stavební povolení a teď odmítá platit škody. ŘSD dříve uvedlo, že navrhlo Bratránkovým odškodnění mezi deseti a 20 miliony korun. Pavel Bratránek to označil za lež. Podle ŘSD vznikl problém v roce 1998, kdy stavební úřad v Táboře povolil chybně stavbu motocentra jako stavbu trvalou přes dočasný příjezd ze silnice I/3.

Obchvat Českých Budějovic

ŘSD teď staví téměř 20 kilometrů dlouhý obchvat Českých Budějovic, jenž bude součástí D3. Připravuje i stavbu dalších tří částí dálnice. Úsek Třebonín - Kaplice nádraží dlouhý 8,6 kilometru, na nějž mají silničáři stavební povolení, chtějí rozestavět ještě letos. Projekční cena je 2,3 miliardy korun bez DPH. „Hodnotící komise nyní prověřuje reference a cenové nabídky účastníků výběrového řízení," uvedl Studecký. Stavba potrvá tři roky, zahrne deset mostů a jednu mimoúrovňovou křižovatku.

Dokumentaci ke stavebnímu povolení zpracovává ŘSD k dalším dvěma částem D3, jež chce budovat v letech 2023 až 2025. Úsek Kaplice nádraží - Nažidla dlouhý 12 kilometrů vyjde podle odhadů na 5,26 miliardy korun bez DPH, u 3,5 kilometru dlouhé části Nažidla – Dolní Dvořiště je projekční cena 1,65 miliardy bez daně.

V provozu je teď 70 kilometrů dálnice D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. Celá D3 z Prahy k hranicím by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla být hotová do roku 2028.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři

Štítky dálnice, D3, stavba, ŘSD

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Boby Cze

Už aby byla celá D3 hotová, hlavně na Prahu, u Benešova je to strašné.

neděle, 27. června 2021, 22:37

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.