úterý 9. srpna 2022 Roman

Obří želva na útěku. Zatoulaného zvířete si všiml strojvedoucí projíždějícího vlaku

Pozornost strojvedoucího projíždějícího vlaku mezi Pořínem a Chýnovem upoutala během soboty obří želva. Exotické zvíře se u trati na Táborsku objevilo poté, co prolomilo oplocení výběhu. Želva na útěku skončila ještě v sobotu v rukou strážníků. Poté putovala do zoologické zahrady, odkud si ji vyzvedla majitelka.

„Výskyt obrovské želvy, která se pohybovala v blízkosti železniční trati mezi Pořínem a Chýnovem, zaznamenal strojvedoucí projíždějícího vlaku,“ potvrdil mluvčí táborských strážníků Pavel Šimek.

Želva ještě tentýž den putovala do místní zoologické zahrady a později k majitelce. „O nálezu bylo okamžitě vyrozuměno operační středisko městské policie, jejíž hlídka si želvu po domluvě se zaměstnancem ČD převzala na vlakovém nádraží. Jednalo se o zhruba patnáctikilogramového samce. Strážníci pro něj zajistili náhradní ubytování v místní zoologické zahradě na Větrovech. Krátce na to se přihlásila majitelka, které zvíře uteklo z pozemku v obci Pořín poté, co se mu podařilo prolomit oplocení,“ dodal mluvčí strážníků.

Želva ostruhatá žije na jižní Sahaře a v Sahelu, v polosuchých oblastech od Senegalu, Mali a Mauritánie na západě až po Etiopii a Eritreu na východě. V těchto na vláhu chudých oblastech si želva ostruhatá vyhrabává podzemní úkryty vedoucí do míst s vyšší vlhkostí, kde následně přečkává nejteplejší část dne.

Jde o třetí největší želvu světa. Samci dosahují délky 60 až 90 centimetrů a váhy 45 až 91 kilogramů, samice 50 až 70 centimetrů a váhy 25 až 40 kilogramů. Jako i další želvy, je želva ostruhatá dlouhověká, odhadovaný věk dožití je 50 až 150 let.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto MP Tábor

Štítky Tábor, želva, vlak, zvíře, městská policie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.