Vzpomínka na ty, kteří se kvůli holokaustu nikdy nevrátili domů, se již dnes objeví v ulicích Českých Budějovic. Na několika místech bude celkem 12 nových kamenů zmizelých. Ty se umisťují před domy, jejichž obyvatelé z velké části zemřeli v koncentračních táborech.
Někteří měli ale štěstí a válku přežili. To platí pro Heinricha Herze. Psal se rok 1938 a teprve 16letý Herz tehdy odcestoval do Spojených států amerických. Využil tak jediné vízum, které rodina dostala. Jeho otec, doktor Leo Herz, žádal o víza pro všechny, ale získal pouze jediné.
Jeho otec i o pět let mladší bratr Jiří museli později do koncentračních táborů. „Shodou šťastných náhod ale věznění v koncentračních táborech nakonec přežil otec Leo i mladší syn Jiří,“ popisuje Tomáš Trantina, ředitel jihočeské pobočky Paměť národa.
Ve Spojených státech amerických dnes žije pozůstalý, který se s historiky spojil a požádal je o umístění těchto kamenů. U aktu ze závažných důvodů být nemůže. Příběh Lea, Heinricha a Jiřího jsou světlou výjimkou. „Tři kameny v Krajinské ulici před domem číslo 31 jako zatím jediné v Budějovicích ponesou ve všech případech nápisy, že se jejich adresáti šťastně dočkali konce války. Bohužel na ostatních adresách již tak optimistické nápisy na kamenech k nalezení nejsou,“ uvádí Trantina.
Po 20. říjnu bude takzvaných Stolpersteine v Českých Budějovicích celkem 29. Ty nové budou v ulicích Prokišova, Nová, Dr. Stejkala, již zmíněné Krajinské a na Lannově třídě. Na destičce je vždy jméno, rok narození a další údaje o těch, kteří zemřeli či koncentrační tábory přežili, případně před holokaustem uprchli.
U pokládání kamenů manželům Kendeovým v Prokišové ulici budou i jejich potomci, mimo jiné Jiří Kende. Ten se v roce 2019 účastnil položení kamenů v českobudějovické Krajinské ulici, kde připomínají tři členy rodiny Stádlerových. „Moje maminka byla dcera Stádlerových. Dědeček zemřel ještě v Terezíně, babička šla úplně posledním transportem z Terezína do Osvětimi. Jejich syn a bratr mojí matky šel do Osvětimi, pak byl ještě v jiných lágrech a nakonec ho na stavbě silnice u Litoměřic v květnu 1945 utloukl kápo, protože mu nechtěl dát jeho kabát,“ popsal tehdy pro Český rozhlas.
Program připomínající zaniklou židovskou komunitu v Českých Budějovicích bude po uložení nových kamenů pokračovat od 18 hodin v Koncertním sále Otakara Jeremiáše vystoupením Jihočeské filharmonie a přednáškou na toto téma.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám