neděle 28. listopadu 2021 René

Temelín připravuje očkování v areálu, Jihostroj zavádí respirátory

V Jaderné elektrárně Temelín mají ode dneška zaměstnanci ve vnitřních prostorách respirátory. Temelín také chystá v listopadu očkování na covid přímo v areálu. Strakonická ČZ otestuje k 1. listopadu všechny pracovníky, respirátory lidé nosí tam, kde nelze dodržet odstup 1,5 metru. Podobná pravidla přijal velešínský Jihostroj.

Povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť platí v Česku kvůli horší epidemické situaci ode dneška. Výjimkou jsou situace, kdy mezi sebou lidé udržují rozestup 1,5 metru. V Temelíně platila povinná ochrana úst a nosu dlouhodobě.

„Vedle toho držíme i další ochranná opatření. I přes proočkovanost 75 procent ze 1 300 našich zaměstnanců připravujeme na druhý listopadový týden možnost očkování přímo v areálu elektrárny,“ uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták. Otevřené je tamní testovací centrum, kde týdně udělají přibližně 300 testů.

V Jihostroji má očkování asi 80 procent zaměstnanců

Ve vybraných prostorech se nosily respirátory ještě před nově zavedenou povinností ve strakonické strojírenské firmě ČZ. Šlo o závodní jídelnu nebo personální odbor. Nově je budou pracovníci nosit tam, kde nemohou dodržet žádaný odstup. „K 1. listopadu otestujeme všechny zaměstnance. Platí přísná pravidla na vrátnici,“ oznámil mluvčí ČZ Jan Pěnkava. Ve společnosti je asi 65 procent lidí očkovaných.

Firma Jihostroj, která ve Velešíně vyrábí hydraulické prvky a letecké díly, také ode dneška zavedla respirátory, ale ne všude. „U nás není výroba kontaktní jako v automobilkách, kde se lidé v podstatě dotýkají. Nejbližší pracovník může být od druhého čtyři metry daleko, že by spolu museli dva lidé něco dělat, to ne,“ popsal ředitel Jihostroje pro strategii a marketing Hynek Walner.

V Jihostroji se 450 zaměstnanci je jich asi 80 procent očkovaných. Firma začátkem tohoto týdne rozhodne, zda znovu zavede antigenní testy. „V poslední vlně jsme testovali v prostorách firmy každý týden. Respirátory se přestaly nosit před letními dovolenými, jak začala klesat incidenční čísla a my jsme měli velmi malý počet nakažených,“ doplnil Walner. Zásoby respirátorů firma má.

Řada jihočeských škol dala žákům na celý tento týden ředitelské volno, jak doporučili hygienici. V ČZ se 1 100 zaměstnanci, kde je asi 65 procent očkovaných, čekají, že mírně stoupne ošetřování člena rodiny (OČR). „Ale fatální důsledky to pro firmu nemá, pracují zde tři čtvrtiny mužů, ve výrobě je hodně agenturních,“ řekl Pěnkava. Že mírně přibude dovolených a OČR, čeká i Jihostroj.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky Česko, průmysl, koronavirus, firmy, Temelín, ČEZ, Jihočeský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.