Práce na poničené opěrné zdi u táborského Tržního náměstí přinesly nečekaný archeologický nález. Zaměstnanci stavební firmy tam objevili kosterní ostatky dvou lidí. Provizorní pohřeb měli pravděpodobně při událostech z let 1620 až 1621.
V roce 1620 město Tábor oblehlo císařské vojsko, kterému velel španělský generál Baltasar de Marradas y Vique, rodák z Valencie. Táborští se mu vzdali 8. listopadu 1621, posádka totiž trpěla nedostatkem potravin. Právě v této době pravděpodobně došlo k pohřbu dvou osob, jejichž ostatky našla stavební firma při bagrování skalnatého podloží.
„Jedná se o kostru jednoho muže a jedné ženy průměrného stáří kolem 20 let,“ informoval archeolog Husitského muzea v Táboře František Janda.
U objevu je kromě táborských archeologů také antropoložka Erika Průchová. Té se podařilo nalezené ostatky dopreparovat a vyzvednout. Až svou práci dokončí, stanou se ostatky součástí depozitáře Husitského muzea.
Podle archeologa Františka Jandy to sice není vzácný nález, ale dokresluje představu o zdejším území. „Dnešní Tržní náměstí bylo původně zastavěno domy. Útoky Marradasovy armády byly v těchto místech prudké, shořela tu celá obydlí. Obě těla zde byla pohřbena provizorně. Nedokážeme však říct, zda patřila obráncům Tábora, nebo dobyvatelům,“ dodal.
Oprava a budování opěrné zdi, která drží svah pod Tržním náměstím, je investiční akce města Tábor. Akce za téměř 12 milionů korun skončí příští rok.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.