Počasí dnes16 °C, zítra21 °C
Čtvrtek 28. března 2024  |  Svátek má Soňa
Bez reklam

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Renesanční profesor

Milí přátelé historie, Milan Binder má nepsanou domluvu s místními starožitníky, že pokud se v jejich obchodě objeví jakákoliv zajímavost z budějovické historie, hned zvednou telefon. Následně Milan bleskově nasedne na své kolo a ve většině případů takovouto věc zakoupí.

Nejnovějším jeho úlovkem jsou dva krásné, optimistické obrazy s budějovickou tématikou. Na prvním je staroměstský kostel svatého Prokopa a na druhém je originální panorama našeho města. Znalci výtvarného umění určitě okamžitě poznají, že tato díla namaloval nadšený amatér a nejedná se tedy o žádné umělecké skvosty. Tuto stránku věci my ale zcela pomíjíme, nám se oba obrazy prostě líbí.

U prvního obrazu je hned patrné, z jakého místa byl malován. Zato druhý obraz…. Tak to byl oříšek, který se nám po dlouhém pátrání podařilo rozlousknout. Obraz vznikl na střeše domu na Zátkově nábřeží číslo 5. Díky pochopení místních obyvatel jsme se mohli podívat i na terasu, kde Oldřich Strejček v roce 1946 seděl. Moc se toho nezměnilo – terasa dostala nový podklad, na sloupek přibyla satelitní anténa. Výhled je ale pořád stejný.

Jedna otázka tedy byla vyluštěna. Zůstala ale druhá, kdo byl Oldřich Strejček? Stačilo pár kliků na internetu a několik telefonátů, a i tady známe odpověď. Oldřich Strejček byl zaměstnancem pedagogické fakulty. Nejlépe ho asi budou charakterizovat vzpomínky doc. Jana Hondlíka.   Ve svých pamětech vzpomíná: „Ze svých gymnaziálních studií jsem znal i Oldřicha Strejčka, který mě již na střední škole přivedl k volejbalu a který v době mého nástupu na fakultu již několik let vykonával funkci vedoucího katedry tělesné výchovy. Oldřicha Strejčka jsem poznal jako ohromného člověka, charakterizoval bych ho jako člověka renesančního – byl úžasně všestranný: kreslil a maloval, hrál velmi dobře na housle, známý byl svou manuální zručností, zvládal i zednické práce, samozřejmě byl výborným sportovcem, i když závodně nedělal žádný sport. V českobudějovickém sportovním životě byl známý zejména jako funkcionář Sokola a volejbalového oddílu. Tehdy učil Oldřich Strejček na katedře všechny praktické předměty (sporty) sám. Kromě něho totiž na katedře působila už jenom Milada Derešová, která měla na starosti teoretické předměty a zdravotní tělesnou výchovu. Jednalo se o výrazně distingovanou dámu, která studovala ve Francii a velmi dbala na společenské chování. Nesmělo se například před ní mluvit o studentkách jako o holkách, na brigádách jedla obědy z ešusu zásadně příborem a její důraz na společenskou etiketu byl tak známý, že jsem z rozčilení, abych něco nepopletl, klepal na dveře nejen tehdy, když jsem vcházel do místnosti, ale i když jsem z místnosti vycházel. Humorně působí příhoda, která se skutečně stala a která dokládá zručnost Oldřicha Strejčka – když Milada Derešová vyřadila ze své domácnosti pračku, předělal ji Oldřich Strejček na hoblovačku.“

Kdo jste znali Oldřicha Strejčka, vzpomeňte si něj a potěšte se jeho obrazy, které budou mít vždy čestné místo v Milanově sbírce.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Milan Binder

Štítky Milan Binder, Martin Maršík, renesanční profesor, obrazy, České Budějovice, historie, Kostel svatého Prokopa, Francie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Renesanční profesor  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.