čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Jedny brýle na vše. Multifokální čočky pomáhají s viděním na dálku, počítač i čtení

PR článek

Jak dobře vidět na dálku i na čtení a přitom nemuset dokola střídat brýle? Nejlepším řešením jsou tzv. multifokální čočky. Díky různým ohniskům umožňují ostré vidění do dálky, na střední vzdálenost i čtení. Zároveň je lze vybavit i moderními filtry např. filtrem modrého spektra pro práci na počítači.

Zhoršení zraku čeká postupem času každého člověka. Presbyopie, jak se rozostřené vidění způsobené věkem nazývá, je zcela přirozenou součástí stárnutí. „Zrak se začíná zhoršovat zhruba po čtyřicítce a časem neostré vidění na blízko potká téměř každého,” vysvětluje oční lékařka Kim Štěpánková

MUDr. Kim Štěpánková, FEBO, DiS. se řadí mezi přední specialisty v oboru oftalmologie v Českých Budějovicích. Jako první oční lékařka v Jihočeském kraji získala v Paříži prestižní oftalmologický titul FEBO a také jako jediná disponuje navíc úplným vzděláním v oboru oční optika. V posledních letech se specializuje na výkony v oblasti estetické medicíny.

Je vedoucí lékařkou a odborným garantem budějckého Centra oční péče a estetiky na Poliklinice Sever.

Lidé, kteří do té doby neměli problém se zrakem, si pak jen pořídí brýle na čtení. Složitější to ale mají ti, kteří nosí i brýle na dálku. „Měnit si při běžných činnostech stále jedny brýle za druhé je značně nepříjemné a dosti nepraktické,” říká lékařka. 

Ideálním řešením je tak pořízení tzv. multifokálních brýlí. „Princip multifokálních čoček spočívá v tom, že mají plynule změněná ohniska a dovolují tedy ostřit na různé vzdálenosti. Jedinou čočku tak tvoří různá pole pro vidění na dálku, střední vzdálenost a blízko,” popisuje Dr. Štěpánková.  

Zakřivení čočky má tvar obráceného dekantéru. „Široká část umožňující pohled do dálky je nahoře, užší kanál pro střední vzdálenost je ve středu a úplně dole je opět širší pole pro čtení na blízko,” přibližuje lékařka.

Zpočátku je třeba trpělivost

Vzhledem ke zcela specifickému zakřivení čočky se multifokální brýle od běžných velmi výrazně liší ve způsobu používání. „Zatímco u klasických jednoohniskových čoček vidí člověk prakticky stejně na ploše celého skla, u multifokálních se musí soustředit a dívat se skrze správné oblasti čočky,” vysvětluje Dr. Štěpánková. 

Zejména v začátcích tak používání multifokálních brýlí vyžaduje trpělivost. „Je to o dovednosti, kterou si musí člověk osvojit. Zprvu může docházet k nejistotě, například při chůzi ze schodů, či k nepřesnému prostorovému odhadu. Chce to však jen čas, aby si náš mozek zvyknul na novou situaci a přizpůsobil se jí. Většinou to trvá několik dní, maximálně pár týdnů,” říká lékařka.

Velmi záleží také na výrobci čoček. „Kvalita zpracování se může výrazně lišit, každý výrobce má jiný design a jiné přechody optických kanálů. V naší oční optice na Poliklinice Sever nabízíme technologii a čočky od německé firmy ZEISS, což je světová špička v oboru. Jejich přechody ohnisek jsou velmi plynulé a prakticky se nesetkáváme s tím, že by si na používání multifokálních čoček od nás někdo nezvykl či s nimi byl nespokojený,” dodává. 

Výběr na základě individuálních potřeb

V Centru oční péče a estetiky na Poliklinice Sever ke každému přistupují individuálně a odborně poradí, které čočky by pro jeho či její potřeby byly optimální. „Nejdůležitější je vybrat čočku na základě osobních potřeb klienta. Například pokud se někdo věnuje kancelářské práci a denně se hodiny dívá střídavě na monitor a střídavě čte, ideální budou tzv. kancelářské „OFFICE“ čočky, které umožňují plynulé​ přeostřování mezi blízkou a střední vzdáleností,” vysvětluje Dr. Štěpánková. „Naopak řidič kamionu bude spíše potřebovat čočky s jednoduchým přeostřováním na blízko a do dálky,” dodává.

Nejoblíbenějšími „multifokály“ posledních let pak jsou čočky určené pro digitální zařízení tzv. „DIGITAL“ čočky, které výrazně zpříjemňují čtení malých písmen na mobilních telefonech u lidí s počínající presbyopií. „Zatímco presbyopie se dříve týkala především čtyřicátníků a starších, v dnešní době není výjimkou, že tyto čočky doporučujeme už i třicátníkům,” říká lékařka. Podle ní jsou “digitaly” logickou odpovědí na neduhy, které se začíná projevovat u generace vyrůstající ve světě displejů.

Čočky na míru a doživotní servis zdarma

Multifokální brýle jsou bez nadsázky high-tech produkt 21. století, ale jejich pořízení není zrovna levnou záležitostí. „Zákazník by se proto při pořizování měl zaměřit zejména na tyto důležité faktory - exaktní změření dioptrií odborníkem, přesnou centraci brýlových čoček ideálně na digitální centrační věži a v neposlední řadě na výrobce čoček a země původu.” doporučuje lékařka.

„Díky naší špičkové centrační věži ZEISS v optice na Poliklinice Sever jsme schopni změřit vzdálenost očnic, zornic, postavení nosu vůči očím, náklon hlavy a další anatomické úhly s přesností na 0,1mm a na jejichž základě pak vyrobit dokonale personalizované čočky,” vysvětluje Dr. Štěpánková.

Součástí nákupu brýlí v OK Optical je pak i bezplatný doživotní servis. „Rádi pomůžeme každému, kdo přijde s žádostí o radu. Snažíme se, aby byl u nás zákazník spokojený a aby věděl, že se na nás může v případě potřeby kdykoliv obrátit,” dodává na závěr MUDr. Štěpánková.

Plastika očních víček „plazmou“ – bez skalpelu, bez stehů a bez krvácení

Jak vyřešit problém s převislými víčky či nechtěnými kožními výrůstky, aniž by člověk musel podstoupit chirurgický zákrok? Budějcká ordinace estetiky a oftalmologie OK Medical nabízí miniinvazivní zákroky unikátní metodou - pomocí plazmového...

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky multifokální brýle, ok optical, ok medical, optika, kim štěpánková, brýle na čtení, brýle na dálku

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.