DRBNA HISTORIČKA: Dům Šmídovna zbořili před rokem 1970. Ostuda města, psali v novinách

Autoři | Foto Archiv Jan Schinko

Dům nazývaný Šmídovna nalézající se na Pražské přibližně proti Šrámkově ulici byl zbořen před rokem 1970. Byl to patrový dům v půdorysu dlouhý, trochu zalomený. Jádro domu snad gotické, přestavěno v renesanci a objekt zcela předělán v 19. století. Při bourání bylo možné vidět klenuté sklepy. Na dvoře byly nouzové byty a novější „domeček“ z roku 1925. Zcela vzadu za dvorem stála infekční nemocnice postavená v roce 1886 jako filiálka staré nemocnice na Senovážném u Mlýnské stoky.

V období 1. republiky byly dvory spojeny a v infekci se zařídily normální byty. Dalo se tam zajíždět ze Staré Pekárenské. V letech 1931 a 1932 bydlelo ve Šmídovně celkem 120 dospělých osob (infekce patřila domovním číslem do Pekárenské, vlastně to nebyla doslova infekce, bývaly tam umístěny osoby na pozorování). V domečku na dvoře bydlel mimo jiné jistý pan Šmíd, z čehož se hovorově vykládalo, že areál je nazván po něm, ne-li, že dům byl jeho. Nebyl, byl to městský dům.

Název Šmídovna se vyskytoval už v 19. století. Zřejmě souvisel se středověkou kovárnou (die Schmiede). Podle Václava Ambrože existoval na místě Šmídovny objekt již na konci 13. století. Jeden z prvních na nově vyměřené silnici do Prahy či obchodní cestě jih-sever, do té doby se tato velmi stará obchod stezka soutoku Vltavy a Malše vyhýbala východním obloukem. V objektu, budoucí Šmídovně, sídlil snad soud a kovárna.  Podle Karla Pletzera býval v těchto místech dvorec.

Konaly se tam tancovačky

Ve Šmídovně bývala za c. k. a přibližně do roku 1927 hospoda s několika velkými sály. Konaly se zde hlavně tancovačky a permanentně různé bujaré oslavy. Vždycky se něco semlelo a volala se policie. Chodili sem i frajeři z centra a z Linecký. Ale tady pokaždé narazili. Došlo to tak daleko, že v roce 1927 v předstihu oznámilo policejní ředitelství, že dnem 15. srpna 1927 přestěhuje expozituru policejní strážnice, dosud sídlící na Jirsíkově náměstí, do městské budovy zvané Šmídovna.

Tím se rvačky a facky řešily hned na místě. Hospoda ale potom v přesně nejištěném roce zanikla. Policie měla i tak práce dost, poněvadž šarvátky, urážky na cti a hádky se odbývaly mezi místními, zejména bydlících v „bytech“ ve velkém sále. Místní noviny se Šmídovně věnovaly a informovaly včetně kritiky radnice, že může za to, že Šmídovna je ostudou města (navrhovaly likvidaci Šmídovny).

Zpráva  ze dne  30. července 1928: „Kastrolem do hlavy.  Dne 17. července 1928 o 18. hodině dostali se Marie Řábová, 23 letá služebná, bydlící na sále ve Šmídovně do hádky s tamtéž bydlícím Karlem Kaisrem, po němž mrštila litým kastrolem, zasáhla ho do hlavy a způsobila mu lehké zranění. Na Řábovou bylo podáno trestní oznámení.“ O co šlo, nebylo uvedeno. Zpráva dokládá to, co se vědělo, a sice že v bývalém velkém sále jsou nouzové byty odděleny buď křídou na podlaze, nebo v lepším případě skříněmi, anebo dekami na šňůrách.

Okolnost, že soused Kaiser dostal do hlavy kastrolem, nebyla podstatná, to se stávalo i v lepších rodinách (viz soudničky z té doby). Šmídovňáci asi neovládali diplomatické jednání, ale podle pamětníků to byli normální občané, jen si nenechali nic líbit. Šmídovna se také dostala do literatury.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Drbna historička, Jan Schinko, Pražská, České Budějovice, historie, dům, dvůr, infekce, nemocnice, renesance, Karel Pletzer, Praha

Komentáře

František Dobrota

Chtělo by to přidat malou mapičku, pro nás náplavy

Neděle, 12. prosince 2021, 04:23Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.