čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Jihočeský sklář vyhrál mistrovství. Vyrobil vázu připomínající pletenec svalů

Devatenáctiletý Aleš Lust z Českobudějovicka je mistrem světa v broušení skla, které se v červnu konalo v Nižboru. Porotu zaujal mimo jiné vázou, která připomíná pletenec svalových vláken. O soutěži i práci se sklem vypráví v seriálu (Ne)Obyčejní.

Aleš Lust letos dokončil studium oboru Umělecké zpracování skla a světelných objektů na OA, SOŠ, SOU Třeboň. Při maturitních zkouškách zároveň pracoval na výrobcích, které měl vytvořit pro mistrovství světa v broušení skla, kde soutěžil v kategorii středních škol. 

„Byly tam dvě části. V první šlo o povinnou tvrobu, všichni jsme dostali vázu a mísu, s čímž jsme pak měli za úkol pracovat. Poté jsme měli volnou tvorbu, každý jsme mohli dělat, co jsme chtěli,“ řekl Budějcké Drbně Aleš Lust, devatenáctiletý student z Olešnice na Českobudějovicku.

Ve volné tvorbě se rozhodl, že bude dělat vázu, se kterou také uspěl. „Strávil jsem s tím hodně času, asi to bylo vidět. Dělal jsem válcovou vázu, která měla tlustou stěnu. Abych zdůraznil masivitu a sílu stěn, vymyslel jsem, že by to mohl být takový pletenec svalových vláken. Tak jsem se to snažil modelovat,“ popsal. 

Z vázy postupně pomocí kotouče odebíral kusy hmoty a výsledek poté vyleštil a přebrousil. Výrobek tvrořil zhruba tři měsíce. Podobnou metodu ani produkt doposud netvořil, takže trochu riskoval, ale výsledek se podařil. „Měl jsem dost jasnou vizi, co chci, a zároveň jsem si to dokázal představit,“ líčí Lust. Nejtěžší podle něj bylo nad dílem vydržet. Práce zabrala hodně času během období maturit, a zároveň byla poměrně fyzicky náročná. 

Aleš Lust na základní škole zjistil, že ho baví kresba, a tak v deváté třídě hledal uměleckou školu. Studium v Třeboni ho zaujalo při dni otevřených dveří, kde si mohl vykzoušet broušení skla na stroji a další činnosti. „Je to velmi zajímavá práce. Nikdy nevíte, co vám sklo udělá, sledujete, jak vám roste pod rukama a neustále musíte být ve střehu,“ vypráví. 

Nepozornost se může vymstít v podobě zranění. Těch má za sebou Lust několik, po jednom mu zůstal kus střepu v kloubu. „Asi už tam zůstane,“ směje se.

Tento týden se devatenáctiletý student dozvěděl, že bude od příštího školního roku studovat na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Vyučovat by chtěl anlgičtinu a výtvarnou výchovu. Zároveň plánuje se dál věnovat broušení skla. Na práci ho baví, jak je pestrá, a tak by rád tvořil nejrůznější výrobky. 

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Aleš Lust

Štítky jižní čechy, sklář, třeboň, mistrovství světa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.