Počasí dnes12 °C, zítra11 °C
Sobota 25. března 2023  |  Svátek má Marián

Zájem o využívání vojenského prostoru Boletice výrazně vzrostl

Zájem o využívání vojenského prostoru Boletice na Českokrumlovsku v posledních letech výrazně vzrostl. Důvodem je to, že kvůli covidu-19 jej armáda nemohla využívat, jak by potřebovala. Další faktor, který se na poptávce projevil, představuje válečný konflikt na Ukrajině.

„Zájem o využívání je takový, že problematicky hledáme čas na jeho údržbu," uvedl přednosta boletického újezdu Marián Varga. Dodal, že harmonogram je po celý rok stejný. Od pondělí do pátku využívají prostor vojáci pro cvičení a o víkendu přijíždějí další jednotky, které se v sobotu a neděli na aktivity připravují. „Je naprosto běžné, že zde máme najednou více vojenských jednotek, kdy každá využívá jinou část prostoru. Boletice byly dost obsazené i v minulosti, ale první nárůst nastal po covidu, kdy se tolik nesmělo cvičit. A teď se zájem zvýšil i v souvislosti se situací ve světě," řekl Varga.

Dodal, že v Boleticích tak plánují termíny cvičení na rok a půl dopředu. Vojenské jednotky se do újezdu po čase zase vracejí. Jen si třeba vyberou jinou část Boletic a jiné roční období. „Pokud by sem vojáci jezdili ve stejnou dobu a na stejné místo, nemělo by to takový smysl, protože by ta místa každý za chvíli znal nazpaměť," řekl.

Ve vojenském újezdu bude pro turisty od nového roku jedna trasa

Pouze jedna turistická trasa bude od nového roku sloužit turistům v areálu Vojenského újezdu Boletice na jihu Čech. Zájemci se dostanou pouze na Knížecí Stolec. Rozhodnutí z letošního roku začne platit 1. ledna.

Podle Vargy poptávku po Boleticích ještě zvyšuje jeden faktor. Prostor je v relativně členitém terénu, který dokáže simulovat podmínky pro boj v horách. „V tomto směru je ten prostor jediný v republice," uvedl Varga.

Uzavření pro turisty

Kvůli vyššímu zájmu musel újezd od ledna uzavřít část tras pro turisty. „Museli jsme k tomu přistoupit, jelikož se nám letos stávalo, že i když jsme informovali o tom, že na konkrétní víkend bude prostor pro turisty uzavřený, lidé to nezaregistrovali. Takže jsme například jednou museli 80 turistů otočit a říct jim, že do Boletic nesmí," řekl Varga. Od 1. ledna proto mohou turisté využít jen okruh od Záhvozdí na Knížecí stolec a zpět, a to navíc jen o státních svátcích a sobotách a nedělích během letních prázdnin.

Vojenský újezd v Boleticích vznikl v roce 1947 na rozloze 220 kilometrů čtverečních. V roce 2016 se jeho část změnila v civilní lokalitu. Vznikla obec Polná na Šumavě s místní částí Květušín a osada Boletice, která spadá pod Kájov. Vojenský újezd, který je třetí největší v ČR, sahá od Českého Krumlova téměř až k nádrži Lipno a do podhůří Šumavy.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jakub Bartoš

Štítky armáda, správa, Boletice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.