Je tomu již téměř týden, co policie spolu s Krajskou veterinární správou (KVS) zasahovala v zámeckém areálu v Chlumu u Třeboně kvůli nalezení několika utýraných zvířat. Od té doby již většina zbylých zvířat z ohrad zmizela a areálem nyní zcela volně pobíhá jen pár daňků a muflonů. Okolo případu je však stále mnoho nejasností a lidé se ptají, zda se proti provozovatelům tohoto dlouhodobě problematického zařízení nemělo zasáhnout již mnohem dříve.
Podle informací, které novinářům sdělili bývalí zaměstnanci areálu, neměli majitelé pro zvěř odpovídající potravu a spoléhali se na to, že zvířatům postačí ovoce a zelenina, kterou je mohli krmit návštěvníci. Zvířata však byla permanentně hladová a zaměstnanci je tak museli dokrmovat posekanou trávou a jídlem ze zámecké restaurace.
Čtvrtek, 23. ledna 2025, 18:17
Týrání zvířat, obrovské dluhy, nespokojení zákazníci, rekonstrukce bez stavebního povolení, ničení chráněné památky a mnoho dalšího. Zámek v Chlumu u Třeboně čelí v poslední době mnoha kontroverzím. Problémy zašly tak daleko, že své zkušenosti s...
„Aby nepošla, museli jsme je krmit zbytky z kiosku, plněnými bagetami a dokonce se jim dávaly i prošlé plesnivé věci, které se neprodaly, jako například pizzy. Dikobrazi dostávali granule pro kočky,“ popsala Deníku jedna bývalá zaměstnankyně.
Špatné krmení však nebylo to nejhorší, co se v zámku dělo. Zaměstnanci v areálu našli jednoho klokana s uříznutou hlavou a druhého umláceného v záchodové kabince. Zraněnou kozu pak dle svědectví zaměstnanců nechali provozovatelé zámku v bolestech umírat několik dní. Uhynulá zvířata pak museli zaměstnanci zakopávat na nelegální skládce, kterou provozovatelé zámku vybudovali v nedalekém lese.
Problematické zacházení se zvířaty však na popud bývalých zaměstnanců areálu i dalších občanů řešila KVS již od jara 2024. Mnoho lidí se proto ptá, proč úřady nejednaly rychleji a zvířata provozovateli zámeckého areálu neodebraly. Soudí, že indicií bylo hodně a smrti zvířat se dalo předejít.
„Kdepak byla KVS tentokrát, že to nikdo neřešil,“ ptala se na Facebooku Eliška Křenková. „To nechápu, že nikdo nic neudělal, šílený. Ach jo. Kdyby se tohle fakt nedalo předvídat, ale ono dalo,“ psali další.
Vedení KVS jakékoliv pochybení ze své strany odmítá a dodává, že veterinární správě možnost odebrat majiteli zvířata vůbec nepřísluší. „Řešení porušení týracího zákona není v kompetenci Státní veterinární správy, proto byla tato zjištění předána místně příslušné obci s rozšířenou působností, která má možnost na základě našeho odborného vyjádření provádět patřičné úkony. Další kontrola v zařízení nyní probíhá a nová zjištění byla ještě v den přijetí podnětu předána k řešení policii,“ uvedla ředitelka KVS Hana Fleischmannová.
Tyto informace se redakci kvůli stále probíhajícímu vyšetřování nepodařilo u policie ani městského úřadu v Třeboni plně ověřit. Vedoucí třeboňského odboru životního prostředí Jaroslav Fliegel však Drbně potvrdil, že od KVS několik podnětů obdrželi, jejich podstatu však neuvedl. Sdělil však, že žádné z nich se netýkalo tak závažných prohřešků v zacházení se zvířaty, jaké odhalily novinové články.
Pondělí, 27. ledna 2025, 18:48
Jihočeští veterináři loni uložili nejvíce sankcí v republice, a to 298. Celková částka byla 3,43 milionu korun, ta byla druhá nejvyšší po Praze. Počet sankcí se zvýšil, v roce 2023 jich bylo 256 za 2,57 milionu korun. Chovatelé nejvíce porušovali...
Dle informací, které má Drbna k dispozici, zkomplikoval KVS prověřování situace na zámku zejména přístup majitele a provozovatele zámku. Ti zaměstnancům veterinární správy několikrát zamezili v oficiálním vstupu do areálu a mnoho skutečností před nimi úmyslně tajili a skrývali. Stejný postup zvolili také u památkářů, kteří do areálu rovněž neměli přístup, a majitel tak veškeré stavební práce na kulturní památce udělal bez jejich dohledu.
„Jindřichohradečtí kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality prověřují případ podezřelého úhynu zvířat v jednom objektu na Třeboňsku. Na případu intenzivně pracují, minulý týden z místa činu odvezli několik kadáverů zvířat, u nichž proběhne pitva. V případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat. Kriminalisté zajistili potřebné dokumenty, probíhají výslechy svědků. Případ je na samém počátku prověřování, není vyloučeno, že po prověření všech skutečností dojde ke změně právní kvalifikace tohoto skutku,“ sdělila k probíhajícímu vyšetřování policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.
Veškerá tato nařčení však jednatel zámku Pavel Žufan zcela odmítá. „Policie ani veterinární správa dnes v zámku nezasahovala. Vaše informace je zcela mylná, včetně nesmyslu o hromadném hrobě. Historicky s námi veterinární správa vedla řízení týkající se spíše formálních nedostatků, například vedení dokumentace k chovaným zvířatům či zda výběh pro dikobrazy nemá být o jeden metr čtvereční větší. Rozhodně se tak nejednalo o jakékoliv týrání či hladovění zvířat. Nic z toho veterinární správa při místním šetření nezjistila," uvedl pro Drbnu Žufan. To je však v přímém rozporu s informacemi KVS i policie.
Dodal také, že o chovaná zvířata se v areálu staral kvalifikovaný personál. „V současnosti je již farma park uzavřen a zvířata byla prodána dalším chovatelům," řekl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.