Rozhodnutí táborského soudu, který v březnu zamítl návrh na obnovení řízení v případu, v němž byl Martin Van Fabian v roce 2018 odsouzen k 15,5 roku vězení za přípravu usmrcení ženy, považuje Spolek Šalamoun za popření spravedlivého procesu. Spolek připravuje podání k Evropskému soudu pro lidská práva (ECHR) a bude informovat mezinárodní instituce, uvedl v tiskovém prohlášení. Van Fabian žádal o obnovení procesu proto, že je neslyšící a při líčení, kdy byl odsouzen, nerozuměl, a nemohl se proto k ničemu vyjadřovat.
„Soud ignoroval znalecký posudek, který potvrzuje, že pan Van Fabian kvůli svému postižení nebyl schopen účinně vnímat obsah řízení. Byl ponechán bez tlumočníka, bez přepisu, odkázán na odezírání – to vše v těžké trestní věci. To není spravedlnost, to je výsměch právu," uvedl předseda spolku Šalamoun John Bok. Dodal, že případ je ukázkou porušení článku 6 Evropské úmluvy, který garantuje právo na férový proces.
Van Fabian je ve vězení za přípravu usmrcení ženy. Její tělo našli lidé v roce 2015 v táborském lesoparku Pintovka. Policisté se nejprve domnívali, že šlo o přirozenou smrt. Van Fabian se ale později údajně na sociální síti prozradil, že se na úmrtí ženy podílel. V době smrti měla žena v těle vysoké množství alkoholu. Podle závěru soudu z roku 2018 nelze vyloučit, že obžalovaný ženě do pití přidal i léky, které zapříčinily její úmrtí. Podle obžaloby chtěl muž ženu usmrtit ze zištných důvodů. Starší žena mu začala důvěřovat a dokonce na něj převedla svůj majetek. Příbuzní zavražděné se ji však pokoušeli soudně zbavit svéprávnosti a majetkové transakce zpochybnit.
Čtvrtek, 6. března 2025, 09:11
Krajský soud v Táboře zamítl návrh na obnovení řízení v případu, v němž byl Martin Van Fabian v roce 2018 odsouzen k 15,5 roku vězení za přípravu usmrcení ženy v Táboře. Trest potvrdil i vrchní soud. Van Fabian žádal o obnovení procesu proto, že je...
Vzhledem k tomu, že tragédii policie původně vyšetřovala jako neštěstí, nebylo možno zpětně zjistit, zda jí muž léky v rozpuštěné formě nepřidal do pití. Van Fabian od začátku vinu popíral. Zpochybnil i komunikaci na facebooku, která kriminalisty navedla na stopu.
Soud při březnové žádosti Van Fabiana rozhodl, že se v případu neobjevily žádné nové skutečnosti. Proto není důvod řízení obnovovat. „Obnovení řízení se povolí jen v případě, vyjdou-li soudu najevo důkazy dříve neznámé. Všechny soudy se přitom při přezkumu zabývaly i podmínkami soudu a všechny shledaly námitky jako nedůvodné," uvedla státní zástupkyně Libuše Pospíšilová. Van Fabian podal stížnost i na Ústavní soud, který ji v roce 2020 zamítl.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám