Literatura žije už třináctým rokem. Festival láká na netradiční pojetí poezie

Autoři | Foto Sebastian Vošvrda

Již příští týden proběhne v Českých Budějovicích třináctý ročník multižánrového festivalu Literatura žije. K tradičním akcím, jako jsou literární autobus a bazar knih, letos pořadatelé přidají několik novinek. Návštěvníci se mohou těšit například na Minifestival mangy a komiksu nebo na workshop haiku.

Letošním tématem festivalu je Neklid, což je něco, co by literatura měla iniciovat. Vzbuzovat v člověku nějaké rozrušení, uvádět ho v neklidný stav. Tomu jsme i přizpůsobili náš program i výběr autorů a umělců,“ říká poradkyně literárního programu Veronika Faktorová.

Festival se uskuteční od 21. do 27. dubna na různých místech po celých Českých Budějovicích. Návštěvníci si budou moci poslechnout autorská čtení, zúčastnit se diskusí nebo si jen zajít na koncert. Většina programu bude ve vnitřních prostorách, jako jsou Wortnerův dům, Biograf Kotva nebo kavárna Divoko. Hlavními hosty festivalu budou mimo jiné Jiří Padevět, Michal Hvorecký, Marek Torčík nebo Tereza Boučková

Třetím rokem ve spolupráci s Cechem malých nakladatelů proběhne minifestival BookFest – celodenní sobotní program, který se letos koná v Žižkárně. „Půjde o prezentaci malých nakladatelství, která lidé můžou podpořit a prohlédnout si jejich produkci. Na místě budou k zakoupení i jejich tituly, které běžně nejsou k dostání,“ doplňuje jeden z organizátorů festivalu Šimon Leitgeb.

Ani letos nebude chybět festivalový stan s bazarem knih. Veřejná sbírka bude pro návštěvníky otevřená po celý čtvrtek a pátek. Spolu s literárním autobusem, kde autoři představují svou tvorbu, se jedná o nejstarší akci, která provází festival od jeho prvního ročníku.

Jednou z letošních novinek je Minifestival mangy a komiksu. Nadšenci do grafických románů mohou ve středu zavítat do Biografu Kotva, kde proběhne diskuse s ilustrátorkou a jedním vášnivým sběratelem komiksů. „Je to takový malý festival uvnitř velkého festivalu se spoustou přednášek, filmů a ukázek tvorby nakladatelů, kteří komiks a mangu vydávají,“ popisuje Leitgeb a dodává, že za iniciativou stojí studenti Kulturních studií z Filozofické fakulty.

Prostor pro autory začátečníky

Tento rok poprvé vydáváme sborník, do kterého měli možnost posílat svou tvorbu naši sledující. My je chceme nejenom inspirovat tím, že jim zveme zajímavé interprety, ale zároveň jim dáváme možnost se jimi i stát,“ představuje Leitgeb společný projekt Budějcké šuplíky.

Jako každý rok dostanou noví autoři příležitost vystoupit i naživo. Ve čtvrtek a v sobotu pro ně bude připraven takzvaný open mic, kde mohou představit svou tvorbu publiku.

Aby festival nepůsobil každý rok stejně, organizátoři letos představí novinku v podobě literárního urbexu. „Půjde o audiovizuální vnímání literatury. V trochu netradičním prostoru bude na lidi čekat světelná instalace a zvukové nahrávky různých básníků jako Jan Těsnohlídek nebo Krchovský. Chceme lidem přiblížit poezii a třeba je k ní i přivést,“ dodává Faktorová.

Hlavní program proběhne v sobotu a nabídne řadu různých vystoupení, koncertů a literárních čtení. A kdo si bude chtít jen zarelaxovat, může v neděli dorazit na Výměník, kde festival zakončí odpolední akce Klidec Nakonec.

Program a více informací o festivalu jsou na webu https://www.literatura-zije.cz/

Hodnocení článku je 28 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Literatura žije, festival, knihy, koncerty, poezie

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.