Kritici chovu medvědů v hradních příkopech poukazují na nevhodné podmínky

Autoři | Foto NPÚ

Kritici chovu medvědů v příkopech českých hradů poukazují na nevhodné podmínky a na to, že zvířata jsou stresovaná. Zastánci naopak dokládají splnění všech zákonných předpisů a bezproblémové kontroly veterinářů. Oba tábory a odborníci na chov medvědů se sešli v Českém Krumlově na konferenci.

Národní památkových ústav (NPÚ) plánuje chov zvířat na hradech a zámcích do roku 2030 ukončit. Medvědi jsou kromě krumlovského zámku také na hradě Točník. Na zámku Veltrusy chovají koně a daňky.

„Objevilo se hodně dezinformací a skoro i záměrných lží, kdy vyfotili jen část výběhu, aby doložili, že není vhodný. Medvědárium v Českém Krumlově splňuje všechny zákonné předpisy, výměra na zvíře je dokonce dvojnásobná. Už před 30 lety bylo vybudováno přírodní prostředí, které se opřelo o přirozenou skálu, doplněno jezírkem, vodopádem, skalními balvany, kmeny stromů, aby medvědi byli motivováni, chodili, cvičili a radovali se ze svého prostředí. A péče o ně je nadstandardní," řekl kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko.

Památkáři zvažují, že zruší chov medvědů na krumlovském zámku, kastelán i vedení města nesouhlasí

Trojice medvědů v příkopu na prvním nádvoří zámku v Českém Krumlově baví každý rok tisíce turistů z celého světa. Nyní však hrozí, že českokrumlovský zámek o jeden ze svých oblíbených symbolů přijde. Národní památkový ústav totiž zvažuje, že do roku...

Stejný problém řeší i na Točníku, kde chovají dva medvědy. „Spolupracujeme s odborníky a veterináři z plzeňské zoo, medvědy každoročně kontroluje Státní veterinární správa, chovatelé mají školení pro chov divoké zvěře. Tady se hovoří o teoretickém odvozu pěti medvědů z Točníku a Krumlova do rezervací v Německu. Očekávala bych, že se někdo přijde oficiálně podívat, že podmínky jsou dostačující a že se nejedná o frustrovaná zvířata, která je potřeba zachránit," řekla Markéta Zemánková z hradu Točník, která zastupuje občanské sdružení Nudle. To se stará o medvědy od roku 2013.

Podle Slavka je problém ve formě péče o zvířata. Tradiční je přímá lidská, zatímco dnes se prosazuje méně do života zvířat zasahovat, nechat je žít ve skupině ve větším výběhu o velikosti až pět hektarů. To ale podle Slavka pro jejich medvědy není vůbec vhodné, protože odmala mají vztah k člověku. „Naše zvířata jsou nejasného původu, jsou to vlastně handicapovaní sirotci, které stát potřeboval umístit," řekl Slavko.

Měli by podle vás památkáři zrušit chov medvědů na zámcích?

 
 
 
Celkem hlasovalo1193 čtenářů
 

Zahraniční nadace, německá Stiftung für Bären a nizozemská Bears in mind, na základě stížností veřejnosti na nedostatečné podmínky a stereotypní chování v medvědím příkopu českokrumlovského zámku vytvořily v roce 2021 koalici prosazující, aby tam chov medvědů ukončili. V květnu 2024 s NPÚ uzavřeli memorandum za účelem ukončení chovu nebo držení medvědů na státních hradech a zámcích České republiky.

„NPÚ je organizací zabývající se správou památek a péče o zvířata není jeho náplní, ani to nemáme statutárně zakotveno. Memorandem jsme si dali období, které by mělo být určeno k diskusi, přehodnocování toho, zda jsme schopni se o ta zvířata starat tak, aby to naplňovalo standardy dnešní doby," řekl náměstek pro správu památkových objektů NPÚ Oldřich Pešek. Podle ředitele českobudějovického pracoviště NPÚ Petra Pavelce na chov medvědů v Krumlově neřešili žádnou stížnost ze strany veřejnosti nebo výtku od profesionálů ze zoo nebo veterinářů.

Památkáři chtějí zrušit medvědária na hradech a zámcích. Český Krumlov, Točník ani Konopiště nesouhlasí

Národní památkový ústav (NPÚ) zvažuje, že ve spolupráci se zahraničními nadacemi zruší do roku 2030 chov medvědů na českých hradech a zámcích. Opatření by se dotkla čtveřice českých památek. Návrh se však nezamlouvá jejich kastelánům, kteří považují...

„Myslíme si, že medvědi vykazují (na památkách) určité způsoby chování, které odpovídají určitým stresovým poruchám a dnes k tomu vedeme odbornou konferenci. Ke každému jedinci a zámku se přistupuje individuálně. Náš cíl je, aby to vedlo k dohodě a ke spokojenosti zúčastněných, jestli medvědi skončí v ohrazeném medvědím parku v zahraničí nebo v nově udělaném medvědím parku v Česku, popřípadě v zoologické zahradě. Když se bavíme o Krumlově, věříme, že by bylo lepší pro medvědy být v lepších podmínkách," řekla Eva Filipczyková z projektu Medvědí naděje. Ten usiluje o postupné ukončení držení medvědů v českých hradních příkopech a zlepšení jejich životních podmínek. Spolupracuje mimo jiné se zmíněnými nadacemi a NPÚ, které podepsaly memorandum.

Za zachování medvědů v hradním příkopě se postavilo i město, starosta Alexandr Nogrády (ANO) založil internetovou petici, která má přes 3000 elektronických a skoro 500 fyzických podpisů. „Má být podpůrným argumentem na to, jak se veřejnost na chov medvědů v Krumlově dívá, a bude podpůrným argumentem pro jednání s NPÚ," řekl Nogrády. Město by se i podle něj mohlo podílet na úpravě podmínek chovu, ale o budování nového výběhu zatím neuvažovali. Petici za zachování medvědů na Točníku vyhlásila také obec Točník.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky medvědi, chov, hrady, zámky, Národní památkový ústav, kritika, podmínky

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.