Čtvrtek, 24. července 2025, 07:00
Areál bývalé plicní léčebny v Hrudkově, který roky chátral, čeká zásadní proměna. Město Vyšší Brod oficiálně převzalo objekt od Nemocnice České Budějovice a spouští přípravné práce na jeho revitalizaci. V dobách své největší slávy zde pobývalo až tři sta pacientů a zařízení zaměstnávalo 160 pracovníků.
Po letech chátrání se začíná psát nová kapitola jednoho z nejvýznamnějších objektů v regionu. Město Vyšší Brod převzalo do svého vlastnictví areál bývalé plicní léčebny v Hrudkově a ihned začalo s prvními kroky k jeho obnově.
Areál, který má za sebou desítky let provozu jako léčebné zařízení, a který byl od roku 2005 uzavřen, se podle vedení města promění v místo, kde se znovu propojí zdraví a příroda. Podle starosty Jindřicha Hanzlíčka a místostarosty Jaroslava Marka jde o jednu z klíčových priorit současné radnice.
„Areál jsme převzali před dvěma týdny, ale už nyní probíhá monitoring nemovitostí, oslovujeme projektanty a firmy, které nám pomohou s hledáním vhodných dotačních titulů,“ popsal starosta Jindřich Hanzlíček.
Ambice města jdou však dál než jen k prosté obnově budov. „Chceme z Hrudkova opět udělat skvělou adresu a jedinečné místo v rámci celé České republiky. Využít jeho léčivý vzduch, turistický potenciál i atmosféru klidu. Naším cílem je, aby se Vyšší Brod stal lázeňským městem,“ doplnil místostarosta Jaroslav Marek.
Během léta dojde k odstranění náletových dřevin a seči přerostlé vegetace, která se během let bez údržby rozrostla. Zároveň město plánuje začít s přípravami na revitalizaci bytových domů, které jsou součástí areálu.
Pro tyto účely byla vyčleněna technika i pracovník, který bude působit nejen v Hrudkově, ale i při běžné údržbě městských pozemků. Architektonická soutěž je aktuálně v přípravě.
Občany Hrudkova nyní čeká osobní setkání s vedením města, které proběhne v pondělí 28. července. „Musí se připravit na stavební ruch, ale práce budou probíhat po etapách, takže dopad na běžný život bude minimální,“ vysvětluje starosta.
Bytové domy chce město revitalizovat z vlastních prostředků. V případě dalších objektů se však počítá s pomocí investora. Město se tak otevřeně obrací na potenciální zájemce. „Zatím se nikdo neozval, ale nejprve musíme zpracovat možnosti využití areálu. Poté bude možné jednat,“ uvedl místostarosta.
Celkově se město na převzetí areálu připravovalo přibližně tři roky. Vědělo, že z vlastního rozpočtu nebude možné financovat celkovou obnovu, a proto se rozhodlo například pro prodej části svého bytového fondu. Z výnosu, odhadovaného na 80 milionů korun, má být zaplacena první fáze obnovy areálu v Hrudkově.
Areál o rozloze téměř 13 hektarů sloužil od šedesátých let jako plicní léčebna, specializující se na tuberkulózu a respirační onemocnění. V dobách své největší slávy zde pobývalo až tři sta pacientů a zařízení zaměstnávalo 160 pracovníků. Pro mnohé byl Hrudkov nejen pracovním místem, ale i životní etapou.
Jednou z takových osobností je zdravotní sestra Eliška Syrovátková, která zde začala pracovat v roce 1965. během čtyřiceti let se vypracovala na hlavní sestru a dodnes organizuje ve Vyšším Brodě vzpomínkové akce pro bývalé kolegy.
Miloš Dvořák přišel do Hrudkova v roce 1970. Nejprve pracoval jako elektrikář, později vedl údržbu areálu. Jeho manželka tam působila jako krejčová. Dvořák se později začal věnovat hodinářství, kterému se úspěšně věnuje i dnes ve svém domě na náměstí.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám