V Českých Budějovicích po dvou letech končí obnova interiérů katedrály svatého Mikuláše. Byly při ní objeveny tři krypty a freska patrona. Rekonstrukce stála přes 41 milionů korun, Evropská unie na ni přispěla více než 21 miliony korun.
Od června 2011 byly v chrámu mimo jiné vybudovány nové rozvody elektřiny a s tím související nové osvětlení. Byla položena nová vytápěná podlaha. K nepoznání se změnil interiér novou výmalbou, zejména změnou barev bohatých štuků. Před tím musela být zacelena trhlina ve vrcholu klenby chrámu.
Autorem nové velké liturgické úpravy chrámu je architekt Marek Jan Štěpán, který se se svým atelierem sakrální architekturou systematicky zabývá.
Novým liturgickým těžištěm je šestitunový kruhový obětní stůl z carrarského mramoru. Nové je i dřevěné obložení a dubové lavice. Součástí projektu bylo také vybudování komorního sálu a zázemí pro účinkující a věřící v přilehlé budově děkanství, či nový nábytek v presbytáři.
Základní kámen farního kostela pro královské město České Budějovice byl položen kolem roku 1265, krátce po založení města. Několikrát byl významně přestavován, v roce 1641 vyhořel. V 16. století získal novou zvonici v podobě Černé věže a v roce 1785 se stal katedrálou, tedy hlavním kostelem českobudějovické diecéze.
Katedrálu otevře v sobotu 1. června mše, kterou bude sloužit českobudějovický biskup Jiří Paďour. Na neděli se chystá slavnostní koncert Jihočeské filharmonie s dirigentem Janem Talichem.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.