Budějovický Budvar se vloni v červnu stal výhradním dovozcem cideru Somersby Apple Cider pro Českou republiku. Zájem zákazníků potvrdil zajímavý obchodní potenciál tohoto nápoje. Lidé totiž v polední době stále více hledají nové a neobvyklé příchutě a nebojí se zkoušet novinky.
„Úspěšně a v pravý čas jsme vstoupili do zcela nového segmentu, který se vloni začal na českém trhu rozvíjet. Spotřebitelům jsme nabídli zajímavou alternativu ke sladovým alkoholickým nápojům, pivním limonádám, ale i vínu. Zákazníci přijali značku Somersby velmi dobře. Díky tomu jsme dokázali prodat více než 2100 hektolitrů jablečného cideru a získali jsme významný tržní podíl v tomto segmentu,“ říká Ing. Alžběta Eignerová, trade marketing manažerka Budějovického Budvaru.
Segment cideru v České republice je zatím velmi malý. Podle odhadu Unie lokálních výrobců cideru činila česká produkce tohoto nápoje vloni jen asi 1000 hektolitrů. Údaje o dovozu jiných značek cideru nejsou dostupné.
V roce 2010 se v Evropě vypilo asi 15 milionů hektolitrů cideru. Evropská spotřeba od roku 2000 neustále roste - prodej se zvyšoval v průměru o 3% ročně a tento trend bude podle průzkumů trhu pokračovat i v příštích letech.
„Očekáváme, že poptávka po cideru v České republice se bude v příštích letech výrazně zvyšovat. Proto letos nasadíme na trh i novou variantu tohoto nápoje,“ dodává Alžběta Eignerová.
Somersby Apple Cider, prémiová značka dánského koncernu Carlsberg Breweries, se vloni prodával v lahvích nebo plechovkách o objemu 0,33 litru. Hlavním distribučním kanálem byly hypermarkety největších obchodních řetězců a prodejny nezávislého maloobchodu. Asi třetina objemu byla prodána v gastronomických zařízeních.
Somersby Apple Cider se z kvašeného jablečného moštu a v jeho chuti i vůni jsou proto příjemně cítit čerstvá jablka. Je mírně perlivý, velmi osvěžující a určený primárně ke konzumaci v horkých letních měsících - proto se vždy podává na ledu.
Tento cider obsahuje 4,5% alkoholu, patří tedy mezi takzvané polosuché cidery. Somersby oslovuje ženy i muže, kteří žijí městským životním stylem, tráví hodně volného času s přáteli, mají pozitivní myšlení a rádi experimentují.
Kvašený jablečný nápoj znali už v antice, řecky se nazýval sikera, latinsky sicera a hebrejsky šekar. První středověké zprávy o výrobě cideru v Evropě pocházejí z doby Karla Velikého. První vědecký spis o výrobě cideru De vino et pomaceo vytvořil osobní lékař Karla IX. v roce 1588.
Cider je dnes velice populární v Evropě, především v její západní části. V anglicky mluvících zemích se nazývá cider, v Francii cidre, ve Španělsku a Portugalsku sidra. V České republice je to nápoj zatím téměř neznámý.
Kvalitní cider se vyrábí ze speciálních odrůd jablek. Obvykle se míchá z několika jablečných odrůd, aby byl dosažen vhodný poměr sladkosti, hořkosti a kyselosti výchozího moštu. Vylisovaný jablečný mošt kvasí v nerezových tancích s řízenou teplotou kvašení, která zajistí zachování aromatických látek v nápoji.
Poté se stáčí do lahví, v nichž může ještě probíhat dokvašování, takže cider zůstává jemně perlivý. V důsledku probíhajícího kvašení se na dně lahví může vytvářet zákal, který však není na závadu. Podle objemu alkoholu se cidery dělí na sladké (do 3% alkoholu), polosuché (3 - 5%) a suché (nad 5%).
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.