Poprvé v historii budějcké českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické začal tento týden její nový akademický rok 2014/2015 na dvou místech.
Vedle jihočeské metropole také v Táboře, kde vzniklo Centrum technických studií VŠTE s bakalářskou specializací Progresivní materiály v automobilovém průmyslu. Ta je součástí oboru Strojírenství a nastoupilo na ní prvních několik desítek středoškoláků.
Zájem studovat VŠTE přitom letos dva a půl krát přesáhl její možnosti. „Přijali jsme 1300 nových studentů. Víc nebylo možné. Ten zájem o naše technické obory mě velmi těší. Věřím, že i díky těmto novým talentům posuneme kvalitu výuky opět dál,“ říká rektor Marek Vochozka.
Pro VŠTE představuje vstup do Tábora přelomový okamžik, neboť jako regionálně, profesně zaměřená škola posiluje své postavení v Jihočeském kraji. „Táborsko s vyspělým průmyslem pro nás představuje dlouhodobou investici. Na jejím konci by mělo být silné akademické zázemí, atraktivní pro studenty i místní firmy,“ uvedl rektor.
Centrum vzniklo v areálu táborské Střední průmyslové školy strojní a stavební, kde našlo potřebné zázemí, včetně moderních laboratoří a dílen. Zahájení akademického roku zde byli přítomni i představitelé města, úřadu práce a některých zdejších firem.
Na VŠTE, která je nejmladší veřejnou vysokou školou v Česku založenou v roce 2006, působí letos celkem na 4000 studentů v pěti technických a ekonomických bakalářských oborech. Od tohoto týdne k nim přibyl i první obor magisterský Logistické technologie.
Největší investicí nového akademického roku se stane stavba komplexu Centrálních laboratoří v českobudějovickém kampusu VŠTE za zhruba 40 milionů korun. Investice významně posílí výuku a přípravu studentů a postavení technických oborů na škole. Nové zázemí zároveň rozšíří možnosti spolupráce s jihočeskými firmami při aplikovaném výzkumu či zavádění inovačních technologií do podnikové praxe.
Napsal Zdeněk Zuntych
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám