Případů klíšťové encefalitidy v Jihočeském kraji přibývá. Hygienici jich zaregistrovali už celkem čtyřiačtyřicet. Je to přesně dvojnásobně více než v minulém roce. Za poslední týden bylo nahlášeno dalších pět.
Nejhůře je na tom ve statistikách Strakonicko, které má potvrzeno a evidováno už dvanáct případů, o jeden méně je zatím na Českokrumlovsku. Deset případů klíšťové encefalitidy řešili hygienici v letošním roce na Táborsku. Nejlépe je na tom naopak Jindřichohradecko, kde se zatím žádný případ neobjevil.
Hygienici sledují i další vážné onemocnění přenášené klíšťaty. Lymskou boreliózu zaznamenali v Jihočeském kraji zatím u 85 případů. Ve stejném období byla v loňském roce nahlášena jen sedmdesátkrát. Nejvíce je postiženo Českobudějovicko (22), následuje Jindřichohradecko (21) a Tábor (20). Oproti tomu má pouze tří případy Strakonicko.
„Současný charakter počasí klíšťatům vyhovuje, protože k jejich aktivitě přispívá vlhké teplé prostředí. Je proto při pobytu v přírodě, v lese nebo na březích vodních ploch nutné dbát na prevenci především před napadením klíštětem, která začíná správným oblečením pokud možno světlé barvy a s dlouhými rukávy i nohavicemi a pevnými vyššími botami. Samozřejmostí je i používání vhodných repelentů. Doporučujeme se po návratu z přírody okamžitě prohlédnout a převléci včetně spodního prádla. Čím dříve klíště objevíte, tím se riziko přisátí či přenosu infekce snižuje,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám