Prázdniny jsou za dveřmi a s nimi i sezóna dětských letních táborů. Výběr tábora rozhodně nepodceňujte a předem se dobře informujte.
V roce 2016 se v jižních Čechách zúčastnilo 252 ohlášených táborů 36 692 dětí. V jižních Čechách se dlouhodobě rekreuje největší počet dětí, a tak se Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje (KHS) soustředí v letních měsících na jejich kontrolu.
Mezi hlavní povinnosti pořadatelů dětských letních rekreací patří nahlášení akce s účastí více než 30 dětí včas – jeden měsíc předem – krajské hygienické stanici, dále zajištění zásobování místa pitnou vodou, zajištění stravování a ubytování dětí a zdravotní zabezpečení akce.
Rodiče by si pak při rozhodování o pobytu svého dítěte měli zjistit adresu a místo konání tábora, kdo ho provozuje, zkušenosti ostatních rodičů, seznámit se s náplní činností na táboře a také s podmínkami ubytování, stravování a zajištění osobní hygieny dětí.
Může se stát, že podmínky nebudou takové, jaké jste ochotni akceptovat. Ověřte si též věk a kvalifikaci vedoucích. Při předávání dítěte na tábor informujte vedoucího oddílu a zdravotníka o případných zdravotních omezeních svého dítěte a sdělte, zda je plavec, či neplavec. Nezapomeňte přibalit svému dítěti dostatečné množstvím léků, které užívá trvale. Také o této skutečnosti informujte zdravotníka zotavovací akce.
Pokud dítě napíše o negativních zkušenostech ze svého pobytu – například o nedostatku stravy, nadměrné fyzické zátěži nebo tělesných trestech, prověřte tyto skutečnosti. Ať už v rámci osobní návštěvy tábora nebo písemným dotazem na vedoucího.
Jednou z nejdůležitějších věcí, na kterou by měli provozovatelé dbát a rodiče ji sledovat, je zajištění zásobování tábora pitnou vodou. Pitná voda musí splňovat hygienické požadavky a musí jí být dostatek k pití, čištění zubů, vaření, mytí nádobí, čištění pracovních ploch v kuchyni, osobní hygieně osob vykonávajících činnosti epidemiologicky závažné a k provozu ošetřovny a izolace.
K případnému donášení nebo dovozu pitné vody musí být použity pouze čisté uzavíratelné nádoby zhotovené z materiálů určených k přímému styku s pitnou vodou a vyčleněné k tomuto účelu. Označené nádoby s dováženou nebo donášenou pitnou vodou musí být ukládány na chladném a stinném místě. Nápoje musí být pro účastníky tábora k dispozici po celý den. Uchovávají se v krytých nádobách s výpustným kohoutem nebo se rozlévají přímo z originálních balení. Nápoje musí být připravovány pouze z vody pitné. Naproti tomu k osobní hygieně (s výjimkou čištění zubů) je možné používat vodu vyhovující hygienickým požadavkům na kvalitu vody ke koupání v přírodě.
V loňském roce provedly pracovnice KHS Jč. kraje 117 kontrol na letních dětských táborech.
Nedostatky, které zjišťuje KHS na táborech (ve stravování dětí, v ubytování dětí, ve zdravotní dokumentaci, ve zdravotním zabezpečení akce), byly v předchozích letech vždy s provozovateli projednány a zpravidla došlo k okamžité nápravě a nebylo tedy nutné ukládat peněžité sankce.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám