Hygienici na jihu Čech letos zatím registrovali 90 případů lymeské boreliózy, což je o 14 více než loni ve stejnou dobu. Za minulý týden přibylo deset nových pacientů. Aktivita klíšťat může být navíc v těchto dnech vysoká, vyplývá z informací hygieniků.
"Klíšťata nemají ráda vyloženě suché počasí, vyhovuje jim spíše vlhké počasí, takové, jaké v našem regionu dosud převládalo. Proto obvykle sledujeme dva sezonní vrcholy, a to v jarně - letních a letně - podzimních měsících. Musíme si uvědomit, že klíšťata se zdržují ve vysoké trávě, v křovinách na okrajích lesů, ale i v parcích, u vodních toků a ploch, tedy obecně ve vlhčím prostředí. To, co pak pozorujeme v posledních zhruba 15 letech, je migrace populace klíšťat do vyšších nadmořských výšek," uvedla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Její mínění vychází z dat. Postupně rostou počty onemocnění klíšťaty přenášených infekcí v okresech Prachatice a Český Krumlov, které leží ve vyšší nadmořské výšce.
"Co se týče klíšťové encefalitidy, letos jsou evidovány zatím dva nahlášené a potvrzené případy onemocnění, a to na Strakonicku a Prachaticku. Vloni bylo v kraji v tomto období šest případů. Jsme zatím na začátku sezony, pro ilustraci za celou sezonu loňského roku, která patřila k těm průměrným, onemocnělo v Jihočeském kraji celkem 529 lidí lymeskou boreliózou a 130 klíšťovou encefalitidou," uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihočeských hygieniků Hana Bendíková.
Borelióza je podle lékařů méně závažnou klíšťovou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Nebezpečnější pro lidi může být klíšťová encefalitida.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám