Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekSobota, 26. října 2024, 10:00
Jihočeský kraj jako jediný v České republice nabízí od 1. srpna 2024 zcela zdarma službu online Jihočeské pohotovosti. Tato inovativní zdravotní služba umožňuje pacientům konzultovat své zdravotní problémy s lékaři prostřednictvím videohovoru či chatu, což eliminuje nutnost osobní návštěvy lékařské pohotovosti. Za dva měsíce fungování se do aplikace zaregistrovalo již 20 000 Jihočechů. Pozitivní reakce uživatelů potvrzují, že služba je velmi žádaná a efektivní.
V době respiračních onemocnění je online pohotovost obzvláště výhodná, protože pacienti nemusí navštěvovat lékaře osobně a mohou své zdravotní problémy řešit z pohodlí domova. Prostřednictvím videohovoru s lékařem, kterému může nasdílet i fotografii s konkrétním problémem se dozví základní diagnózu a doporučení vhodného volně prodejného léku nebo i vystavení eReceptu. Vyhnou se tak dlouhému čekání v čekárnách a riziku dalších nákaz. Zároveň pomohou ulevit přetíženým zdravotníkům. Služba je dostupná 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a Jihočeši ji mohou využít odkudkoliv a zcela zdarma.
„Je třeba se k té službě zaregistrovat a zaregistrovat i své dítě a pak již v případě potíží jen zadat požadavek na konzultaci s lékařem. Požadavek se zadává vždy přes profil toho, kdo má problém. Takže v případě dítěte je nutné, aby rodič nezadával požadavek za sebe, ale přes profil dítěte, které má přidané ve své registraci. Pouze tak se požadavek nasměruje na pediatra. Po odeslání požadavku dostáváte do chatu zprávu, že o vás lékař ví, abyste si připravili kartičku pojišťovny a občanský průkaz. No a pak již čekáte ve virtuální čekárně na ošetření. Lékař se vám do pár minut zpátky ozve videohovorem nebo chatem a problém můžete společně vyřešit ať již léčbou doma nebo doporučením k návštěvě ordinace lékaře,“ popsal, jak celý systém funguje, hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.
Zároveň upozornil, že je celá služba naprosto bezpečná a diskrétní. „Lékařskou zprávu lékař vystaví přímo v aplikaci a pacient si ji pomocí e-mailu stáhne ze zabezpečeného odkazu, např. do svého počítače nebo do telefonu. Lékařskou zprávu má uloženou i samotné aplikaci, takže při dalším využití online pohotovosti do ní může ošetřující lékař nahlédnout. Stejně tak je možné v aplikaci dohledat všechny vám vydané recepty. Služba je bezpečná a splňuje požadavky na telemedicínské služby. Videohovory jsou šifrované, vše zůstává pouze mezi pacientem a lékařem, který poskytl ošetření. Žádné informace o pacientovi nejsou sdíleny dál. Jedná se o zdravotní službu, která musí technologicky splňovat požadavky dané zákonem,“ zdůraznil hejtman Kuba.
Za dva měsíce fungování se podle hejtmana Kuby do jihočeské online pohotovosti přihlásilo už 20 000 Jihočechů. „Právě jejich pozitivní reakce ukazují, že je služba funkční a fajn. Ukazuje se, že většina nově registrovaných Jihočechů aplikaci stahuje až ve chvíli, kdy ji skutečně potřebují, což potvrzuje vysokou míru efektivního využívání. 61 % registrovaných tvoří ženy, nejvíce maminky s dětmi. Chtějí se poradit o správnosti dosavadního léčebného postupu a zjistit, zda a kam se mají či nemají obrátit dál. Právě děti tvoří 35 % „ošetřených“ z celkového počtu téměř 2 600 obsloužených pacientů, průměrný věk dětských pacientů je 8 let,“ popsal hejtman, podle něhož bylo zatím prostřednictvím online pohotovosti vydáno 725 eReceptů.
„Online jihočeská pohotovost garantuje, že pacient bude lékařem obsloužen do 30 minut, fakticky je nyní ta doba čekání na spojení s lékařem méně než 2 minuty,“ dodal hejtman s tím, že aplikace neslouží k vystavení neschopenky ani předepsání chronicky užívaných léků. Stejně tak jako tyto služby neposkytují běžné pohotovosti.
Ke službě online Jihočeské pohotovosti se mohou zájemci registrovat na www.jihoceskapohotovost.cz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.