Počasí dnes-4,2 °C, zítra-0,2 °C
Čtvrtek 20. února 2025  |  Svátek má Oldřich
Bez reklam

Průzkum: Pětina lékařů nabízí pro nové pacienty termín nejdřív za čtvrt roku

Autoři | Foto pixabay.com / ilustrační foto

Více než pětina ambulantních specialistů nabízí podle průzkumu Sdružení ambulantních specialistů (SAS) pro nové pacienty termín nejdřív za čtvrt roku. Nejhorší je situace v dětské psychiatrii a logopedii, z oborů pro dospělé v nefrologii, kde se starají o pacienty s onemocněním ledvin. Sdružení o průzkumu mezi 1106 členy z letošního ledna informovalo v tiskové zprávě. Lékařské praxe v Česku provozuje asi 7000 ambulantních lékařů, členy sdružení jsou i logopedové jako nelékaři.

„Čekací lhůty přesahující tři měsíce jsou nepřijatelné. Pacienti nedostávají péči včas, což může vést k vážným zdravotním komplikacím," uvedl předseda SAS Zorjan Jojko. Nejhorší situace je podle průzkumu v dětské psychiatrii, kde není možné pacienta objednat do dvou týdnů vůbec, termín pro nové pacienty bude delší než tři měsíce u 80 procent respondentů.

Více než třetina lékařů nabízí novým pacientům delší než tříměsíční termín také v oboru alergologie, endokrinologie, kde léčí například pacienty s nemocnou štítnou žlázou, oftalmologie, tedy očním lékařství, a angiologii, kde pečují o cévy pacientů.

O podobném průzkumu SAS informoval i loni. Podle něj jsou dětské psychiatrie a oftalmologie odbornosti, které nejčastěji nepřibírají nové pacienty. Podle tehdejšího průzkumu čekali noví pacienti na termín nejdéle u rehabilitačního lékaře (17 týdnů), logopeda (16 týdnů), alergologa, kardiologia a gastroenterologa (14 týdnů). Nejhorší tehdy byla situace v Karlovarském kraji, na Vysočině a v Ústeckém kraji.

Podle koordinátorky průzkumu, alergoložky Marie Duřpektové mají dlouhé čekací lhůty dopady i na efektivitu zdravotního systému. „Pokud by byla péče dostupná včas, mohlo by se předejít řadě komplikací i hospitalizacím," sdělila.

Podle sdružení je navíc 43 procent lékařů ambulantních specializací v důchodovém věku. Řešením by podle SAS mohla být větší motivace mladých lékařů ke vstupu do ambulantní praxe nebo posílení dostupnosti péče zejména v regionech s největším nedostatkem odborníků.

Efektivnější by podle nich mělo být také financování zdravotní péče. V současné době jde zhruba polovina peněz z veřejného zdravotního pojištění do akutní péče v nemocnicích. Ambulantní péče je podle Jojka levnější a dostupnější alternativou k hospitalizaci. „Co lze řešit ambulantně, má být i tak řešeno. V nemocnici by měl pacient trávit jen nezbytné množství času. Je to pro něj příjemnější a pro systém levnější," doplnil.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky průzkum, lékaři, ošetření, termíny, čas

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Aleš Gucko

Bohužel je stále více ordinací, kde vás nevezmou vůbec a vy musíte hledat náhradu i mimo okres , kraj. Je neskutečné, kam se řítí dostupnost zdravotní péče.

Úterý, 18. února 2025, 14:26Odpovědět

Průzkum: Pětina lékařů nabízí pro nové pacienty termín nejdřív za čtvrt roku  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.