Před rýmou vás neubrání, ale život vám zachrání

Nadešel pravý čas na očkování proti chřipce, upozorňuje budějcká nemocnice. Ačkoliv toto onemocnění může být velmi nebezpečné, mnoho lidí ho podceňuje. Vždyť chřipku má každý z nás dvakrát do roka, ne? Stačí čaj, tři dny v posteli a je po všem. Je tomu ale skutečně tak?

Samozřejmě není. Chřipku si stále plno lidí plete s běžným nachlazením. „Většina lidí nevidí rozdíl mezi chřipkou a nachlazením. Jsme zvyklí používat slovo chřipka pro všechny formy akutního onemocnění horních cest dýchacích, ať už se jedná o rýmu, kašel, zánět dutin a podobně. Tyto stavy může způsobit několik desítek různých virů nebo i bakterií, které zůstávají nerozpoznané, protože se běžně neprovádí speciální mikrobiologické vyšetření,“ řekla Iva Šípová, vedoucí lékařka Očkovacího centra při Infekčním oddělení Nemocnice České Budějovice.

Chřipka je podstatně horší onemocnění, které může v nejhorších případech skončit i smrtí. „Chřipka je onemocnění vysoce nakažlivé. Přenáší se buď přímým vdechnutím kapének z okolí již nemocné osoby, nebo kontaktem s virem například na klice od dveří nebo kapesníku, které kontaminovala nakažená osoba. Pokud se virus usadí v dýchacích cestách, začne se rychle množit, virus může nakažený člověk šířit po dobu deseti dnů. Nemoc pak zpravidla propukne do tří dnů.“

Chřipková epidemie přichází zpravidla začátkem ledna a trvá čtyři až šest týdnů. „Virus chřipky vyvolává vysoké teploty, dechovou nedostatečnost, bolesti svalů a kloubů. Stav může komplikovat zápal plic a následné srdeční selhání, zejména u rizikových skupin osob, jako jsou chronicky nemocní pacienti, senioři, ale i obézní osoby a kuřáci,“ dodala Iva Šípová.

Očkování proti chřipce vás sice před rýmou neubrání, ale může vám zachránit život. Otázkou je, zda očkovací látka alespoň nezmírní průběh nachlazení. „Chřipkové vakcíny chrání pouze proti onemocnění chřipkou. Část očkovaných osob má pocit, že se jim po očkování vyhýbaly i další nachlazení a virózy. Nemám ale k dispozici žádné studie, které by toto potvrzovaly,“ uvedla Šípová.

Sezonní chřipkou každoročně onemocní takřka každý čtvrtý Čech, není tedy radno ji podceňovat. Očkování, které je nejdůležitější metodou prevence, je dostupné pro každého, a to i cenově. Jeho účinnost se pohybuje od 70 do 90 procent.

„Vakcína začíná chránit před onemocněním zhruba za čtrnáct dní a tato ochrana trvá od šesti do 12 měsíců. Vakcína má jen velmi vzácně vedlejší účinky a je tedy vhodná také jako prevence pro ekonomicky činné lidi, pro které může být nemoc problémem v zaměstnání. Očkovacích látek máme k dispozici dostatek,“ ubezpečila vedoucí lékařka Očkovacího centra.
Smutná je pak statistika, která mluví jasně - proočkovanost české populace je pět procent, což je zoufale málo. Každoročně na komplikace spojené s chřipkou v Čechách umírají stovky lidí.

Ambulance očkovacího centra nemocnice, která je umístěna v poradně infekčního oddělení v pavilonu E, je otevřena každou středu od 7 do 9 a od 14 do 16 hodin. „Vakcína včetně aplikace u nás vyjde na 200 korun. Lidé nad 65 let jsou očkováni zdarma u svého praktického lékaře,“ poznamenala Iva Šípová.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky chřipka, očkování, Nemocnice České Budějovice, nemoc, rýma, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.