Počasí dnes7 °C, zítra10 °C
Středa 24. dubna 2024  |  Svátek má Jiří
Bez reklam

Přibývá mladistvých, kteří mají problémy s alkoholem

Občanské sdružení Prevent zahajuje pilotní program prevence a včasné intervence zaměřený na děti a mladistvé, kteří byli ošetřeni na protialkoholní záchytné stanici pro akutní intoxikaci alkoholem nebo jinými návykovými látkami.

Program vznikl na popud zdravotnických pracovníků záchytné stanice. Celý projekt finančně podpořil Krajský úřad Jihočeského kraje a začal ve středu především z důvodu zvýšené konzumace alkoholu v období okolo vysvědčení.

„Protialkoholní záchytná stanice během programu vždy informuje sdružení Prevent o ošetření mladistvého ve svém zařízení. Odborník z Preventu v době plánovaného propuštění klienta přijde na záchytku a se svolením rodičů vede s mladistvým poradenský rozhovor. Pak mladistvému doporučí další spolupráci s odborníkem především v případě, kdy nejde o náhodný incident. Poradenství nabízíme také rodičům,“ řekla Anna Němcová ze sdružení.

Doposud měli pracovníci záchytné stanice možnost předat mladistvému a jeho rodičům pouze kontakt na některé poradenské zařízení a bylo na jejich aktivitě, zdali se později někam objednají.

„Málokdo to však s odstupem času udělá, spíše se snaží vrátit život do zaběhlých kolejí. Pokud však je odborník po ruce v ten správný moment, může se včas zachytit vznikající závažný problém, který by mohl vyústit v závislost na alkoholu nebo jiných látkách. Ranní probuzení na záchytce je silným zážitkem a stresem pro každé dítě i jeho rodiče. Smyslem projektu je využít cíleně tuto vypjatou situaci tak, aby se stala základem pro obrat k lepšímu, prevencí jiných závažnějších a fatálních problémů, které by již nevyřešil dvanáctihodinový odpočinek na záchytné stanici,“ vysvětlila Anna Němcová.

Podle poslední mezinárodní studie ESPAD 2011 má v Česku zkušenosti s alkoholem 98 procent šestnáctiletých a 60 procent z nich lze považovat za pravidelné konzumenty alkoholu.

„Nejde přitom jen o pivo či víno, ale 59 procent z nich uvedlo i pití destilátů již v období kolem dovršení šestnácti let. Zdravotním rizikem je pak zejména časté pití nadměrných dávek, za což se u mladistvých považuje konzumace pěti a více sklenic alkoholu třikrát nebo častěji v měsíci,“ uvedla Němcová a dodala, že k tomu se přiznává 26 procent chlapců a 16 procent dívek ve věku 16 let.

V roce 1995 to přitom bylo jen 19 procent chlapců a šest procent dívek. Od té doby rizikové užívání alkoholu u mladistvých stále narůstá. V pití alkoholu je naše mládež na prvním místě v Evropě.

Napsal Dobrin Stojcev, Mediafax

Štítky alkohol, záchytka, pití, Jihočeský kraj, Mediafax, Evropa, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přibývá mladistvých, kteří mají problémy s alkoholem  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.