Nesporným krokem dopředu by mělo být podepsání rámcové smlouvy mezi Českou republikou a Rakouskem, díky které budou moci vyjíždět sanitní vozy i za hranice své země. V pátek se na tom při společné schůzce shodli zástupci Jihočeského kraje, Dolních Rakous včetně zástupců zdravotnických záchranných služeb a nemocnic v těchto oblastech.
Zemský rada Dolních Rakous Maurice Androsch připomněl, že spolu tyto regiony již dlouhou dobu kooperují v kultuře, cestovním ruchu nebo hospodářství. „To, že se teď zabýváme i zdravotnictvím, jen poukazuje na to, jak naše regiony postupně srůstají,“ doplnil svá slova.
Jak by spolupráce měla vypadat, to nastínila první náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Ivana Stráská. „Jde o to, aby hranice, která je dnes běžně prostupná, byla stejně prostupná i v rámci zdravotních služeb. V současné době se připravuje na léto k podpisu mezistátní rámcová smlouva mezi Českou republikou a Rakouskem ohledně přednemocniční neodkladné péče, jejíž obdoba již funguje mezi Českou republikou a Německem. To znamená, že i zde by pak mohly sanity k akutním zásahům přejíždět ze státu do státu.“
Obě strany by si rovněž chtěly vzájemně pomáhat i v přeshraniční nemocniční péči. Ta už funguje v Gmündu, kam mají možnost jezdit čeští pacienti. „Pacienta, třeba právě ze zmiňovaného Gmündu, postiženého mozkovou mrtvicí je třeba převést na specializované pracoviště. A do nemocnice v St. Pöltenu je to dál, než do té v Českých Budějovicích. A právě u mozkových příhod jde o to, aby se pacient dostal na sál co nejrychleji,“ mluvila o plusech této péče Stráská.
Nepůjde ale o snadnou realizaci, souvisí s ní různé komplikace. Krom finanční stránky, která je při řešení asi tou hlavní, bude svou roli hrát určitě i jazyková bariéra. Na to je se potřeba od začátku připravit.
Dalším bodem na programu vyjednávání je schůzka hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly s jeho dolnorakouským kolegou Erwinem Pröllem v St. Pöltenu. Ta se odehraje tento týden. „Právě příhraniční zdravotnictví bude jedním z hlavních témat, kterými se tam chceme zabývat. Pro každého pacienta je totiž podstatné, aby co nejdříve našel odpovídající lékařskou službu v nejbližší nemocnici a je jedno, zda bude česká, nebo rakouská. Rádi bychom do této spolupráce zařadili i naše lázně, kam by mohli rakouští pacienti zajíždět,“ uzavřel Zimola.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.