úterý 28. září 2021 Václav

Historička

DRBNA HISTORIČKA: Domy číslo 13 a 15 v ulici Dr. Stejskala

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko ulici Dr. Stejskala, které se hovorově stále říká Divadelní. Konkrétně se zaměřil na dva domy v této ulici. Co všechno se v nich nacházelo?

DRBNA HISTORIČKA: Pracovní název Polikliniky Jih byl Okresní ústav národního zdraví

I dnes připravil Jan Schinko další díl Drbny historičky. Tentokrát se věnoval domům na křižovatce Lidické a Matice Školské. Víte, co dříve stálo místo Polikliniky Jih? A jaký měla pracovní název?

DRBNA HISTORIČKA: Řezníci patřili v historii města k nejbohatším

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko Lidické třídě. Víte, jak se jmenovala masna, která zde sídlila? Její název se podle Schinka dokonce uchoval až do dnes. To samé se nedá říct o cukráři, který měl prodejnu na druhém rohu ulice. Na...

DRBNA HISTORIČKA: Ulice 28. října se do roku 1921 jmenovala Střelničná

V dnešním díle Drbny historičky se Jan Schinko věnoval ulici 28. října. Víte, jak se ulice dříve jmenovala? A kde byl původ tehdejšího názvu? A co dříve bylo v domě, ve kterém dnes sídlí policie?

DRBNA HISTORIČKA: Solnice a hrad

V dnešním dílu Drbny historičky se Jan Schinko rozepsal o Solnici. Proč je někdy řazena do gotiky a jindy zase do renesance? Dozvíte se také, proč zařadil Tomáš Durdík České Budějovice do Encyklopedie českých hradů. Měly vůbec České Budějovice hrad?

DRBNA HISTORIČKA: V Kněžské sídlila První realitní a zprostředkovací kancelář. Vlastnil ji Václav Kahuda

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko znovu Kněžské ulici. Tentokrát se ale rozepsal o domu s nápisem Václav Kahuda. Víte, k čemu dům sloužil? A kdo v něm bydlel? Dnes v něm najdeme restauraci Life is Dream.

DRBNA HISTORIČKA: V Kněžské 33 sídlil kartáčník, ale i módní salon

Dnešní díl Drbny historičky bude o domech v Kněžské ulici. Konkrétně o domu číslo 33. Co nebo kdo v něm sídlil? Právě o tom se dnes rozepsal Jan Schinko.

DRBNA HISTORIČKA: V Kanovnické ulici se nacházela nejstarší trafika ve městě

Ve čtvrtečním dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na dům č. 2 v Kanovnické ulici. Dříve se v něm nacházelo oblíbené hračkářství nebo třeba papírnictví. Na obrázku ale kromě popisovaného domu najdeme například nejstarší trafiku ve městě.

DRBNA HISTORIČKA: Prvním filmem v Grandu byla detektivka Zigerata

I dnes přinášíme další díl Drbny historičky. Jan Schinko se dnes podíval na Metropol a Bio Grand. Víte, jak se Metropol dříve jmenoval? A jaký film se v Grandu poprvé promítal?

DRBNA HISTORIČKA: Malý pivovar byl více znám jako vinárna U Amonů

V dnešním povídání se jan Schinko ještě vrátil k Malému pivovaru, kterému se věnoval minulý týden. Dříve se mu říkalo vinárna U Amonů. Jaké byly ve vinárnách vztahy mezi Čechy a Němci? I tomu se věnoval v dalším povídání.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.