středa 5. srpna 2020 Kristián

Historička

DRBNA HISTORIČKA: Zlatý most radnici vynášel

V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko zaměřil na Zlatý most. Víte, proč se jmenuje Zlatý? Do roku 1914, kdy přes most jezdily tramvaje, museli cestující před mostem vystoupit, přejít pěšky na druhou stranu, tramvaj přejela prázdná, a za...

DRBNA HISTORIČKA: Na Ovocném trhu stála dřív kašna. Dnes je prostor prázdný

Víte, k čemu dříve sloužil prostor za Černou věží? A co všechno se na tomto malém náměstíčku nacházelo? Právě této lokalitě se v dalším dílu Drbny historičky věnuje Jan Schinko.

DRBNA HISTORIČKA: Hostinec U Hromádků navštěvovala lepší společnost

V dnešním dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na dům s podloubím zvaný U Hromádků. Víte, kde tento dům v Budějcích najdete? A jaké hostince zde dřív byly?

DRBNA HISTORIČKA: Hradby neměly podle radnice cenu. Prodávala je soukromníkům

V dnešním dílu Drbny historičky se podíváme na slepé rameno Malše. Víte, kolik století prošlo touto lokalitou? A jak stará je polygonální bašta, která byla postavena při zpevňování hradeb? Dozvíte se v dalším povídání Jana Schinka.

DRBNA HISTORIČKA: Na místě Mercury měl stát veletržní palác

Ani dnes nebude na Budějcké Drbně chybět historické okénko Jana Schinka. Ten se dnes rozepsal o Senovážném náměstí a jeho okolí. Víte, kde se ve městě původně konaly Dobytčí trhy? A co mělo stát na místě Mercury?

DRBNA HISTORIČKA: U Koláčků

Ani dnes nebude na Budějcké Drbně chybět tradiční historické okénko Jana Schinka. Ten se tentokrát rozepsal o rodině Koláčků a jejich domě číslo 18 na náměstí.

DRBNA HISTORIČKA: Po Haškovi bylo vyhlášeno pátrání

Historik Jan Schinko se dnes zaměřil na známého spisovatele Jaroslava Haška. V dalším díle Drbny historičky zmapoval, do kterých hospod se Hašek na jihu Čech rád vydával.

DRBNA HISTORIČKA: Na Senovážném se prodávalo také seno a sláma

Tradiční trhy na Piaristickém náměstí přerušil koronavirus, dneska se ale podíváme do historie, jak to s trhy bylo dříve. Kde všude se trhy ve městě konaly? A jaká měly pravidla? I o tom je dnešní díl Drbny historičky.

DRBNA HISTORIČKA: Pekař pekl všechno do oboru spadajícího, pecnař jen pecny

V dnešním díle Drbny historičky se podíváme na pekaře. Víte, jaký je rozdíl mezi pecnařem a pekařem? Jaké fáze výroby chleba platily a platí i dnes? A jak se celkově výroba pečiva změnila?

DRBNA HISTORIČKA: Ve staré nemocnici sloužili tři doktoři a jedna porodní asistentka

V dnešním dílu Drbny historičky se podíváme do nemocnice. Ale do té staré. Jakou měla kapacitu lůžek? A byla dost velká? Kolik zde bylo lékařů? Dozvíte se v dalším povídání Jana Schinka.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.