úterý 15. června 2021 Vít

Historička

DRBNA HISTORIČKA: Nástup a konečná autobusů se nacházely u hospod

Jan Schinko se v dnešním díle Drbny historičky podíval na téma autobusových zastávek. Víte, proč se nacházely hlavně u restaurací? A od jaké odjíždělo nejvíce linek? I to se v dnešním povídání dozvíte.

DRBNA HISTORIČKA: Háječek byl prezentován jako nejhezčí koutek města

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko Háječku. Jak to v něm vypadalo dříve? Na co všechno mohli lidé do Háječku vyrazit? A jak moc oblíbený byl Filmový festival pracujících, který se zde konal? I to se dozvíte v dnešním povídání.

DRBNA HISTORIČKA: Dům číslo 33 v Široké ulici

Na dnešní díl Drbny historičky připravil Jan Schinko povídání o domě v Široké ulici. Jde o dům číslo 33, který měl dříve číslo 8. K čemu dům dříve sloužil? A kdo o něj měl zájem? To se dozvíte v dnešním povídání.

DRBNA HISTORIČKA: Schmerlingova třída po roce 1909

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko Žižkově třídě a tramvajím, které tudy jezdily. Víte, jak často jezdily tramvaje? A jakou měly maximální povolenou rychlost? Navíc se v dnešním díle dozvíte i o domech, které v Žižkově třídě stály.

DRBNA HISTORIČKA: Brandnerův dům v Divadelní

Jan Schinko si i dnes připravil povídání do pravidelného seriálu Drbna historička. V dnešním díle se věnuje Brandnerovu domu, který byl později nazýván také jako U Jelena. Toto označení dostal kvůli renesančním sgrafitům, která byla na domě...

DRBNA HISTORIČKA: Hotel Fried představoval rozmach města před první světovou válkou

Jan Schinko se v dnešním dílu Drbny historičky zaměřil na Hotel Fried. Víte, kde se tento dvoupatrový hotel manželů Lea a Lotty Friedových nacházel? A proč byl po roce 1918 veden jako restaurace?

Jedna jezdí pomalu, druhá langsam. Od ukončení tramvajové dopravy v Budějcích dnes uplynulo 71 let

Dnes je to přesně 71 let, kdy na svou trasu v jihočeské metropoli vyjely naposledy tramvaje. Poslední tramvajová linka zde byla zrušena 28. února 1950. Připomeňme si jeden starší díl Drbny historičky od Jana Schinka, který se právě tramvajové...

DRBNA HISTORIČKA: Nevěstince v Českých Budějovicích

Dnešní díl Drbny historičky se věnuje nevěstincům v Českých Budějovicích. Víte, kde všude ve městě byly? A proč se nacházely zvlášť mimo střed města? I to se dozvíte v dalším povídání historika Jana Schinka.

DRBNA HISTORIČKA: Ve Společenstvu truhlářů bylo celkem 107 truhlářských mistrů

I dnes je tady pravidelný čtvrteční seriál Drbna historička, kterou pro Budějckou Drbnu připravuje historik Jan Schinko. Tentokrát věnoval díl truhlářům ve městě. Zejména potom Františkovi Kneislovi, který měl firmu v domě na rohu Kanovnické a...

DRBNA HISTORIČKA: Knihkupectví Ausobský

Víte, kde na náměstí najdete dům, ve kterém sídlilo knihkupectví Karla Ausobského? Přezdívalo se mu "náš jihočeský Kramerius". A právě o něm se dnes rozepsal Jan Schinko v pravidelném čtvrtečním seriálu Drbna historička.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.