Počasí dnes20 °C, zítra25 °C
Neděle 1. října 2023  |  Svátek má Igor
Bez reklam

Strom hrát v Jihostroji nebude, ale přijel i s celým nároďákem do Budějc

Dlouhá léta se spekuluje o návratu Jiřího Popelky (34), jednoho z nejlepších českých smečařů. Ten v roce 2003 odešel z budějovického Jihostroje jako velká hvězda do volejbalového světa. Okusil angažmá v Belgii, Rusku, Německu, Francii i italské Série A1. A už několik let je oporou české reprezentace. Strom (přezdívka Jiřího Popelky – pozn. autora) ale nakonec ani letos české mistry neposílí. Vedení budějckého klubu už angažovalo Venezuelana Andyho Rojase. Takže si zase budeme muset počkat, než ho uvidíme opět v dresu Jihostroje.

Na začátku srpna Strom spolu s Ondrou Hudečkem, Honzou Štokrem, Peterem Pláteníkem a dalšími českými nejlepšími volejbalisty pobýval u nás ve městě. Na týdenní soustředění sem přijela totiž celá reprezentace a sehrála tu dvě přípravná utkání s Kanadou.

Jirko, proč vůbec nevyšlo tvé angažmá u nás?
Protože jsem s nabídkou  čekal delší dobu, než byli tady ochotni čekat. To bylo proto, že jsem měl možnost jít do Itálie. V té době se totiž rýsoval příležitost zůstat v italské nejvyšší soutěži. 

Setrvat v nejlepší soutěži Evropy bylo prioritou?
Přesně tak.

Takže tvůj návrat do Jihostroje je zase minimálně o rok odložen?
Nevím, jestli zase odložen nebo jak to pojmenovat správně. Měl jsem dobrou nabídku, kterou mi daly Budějce, ale nevyužil jsem ji. Tak to prostě je. A co bude za rok? To ještě nevím, nevidím tak daleko...

Neunavuje tě, že se tě každé léto lidé dokola ptají, kdy už se vrátíš do Budějc?
Ani ne, jsem zvyklý. :)

Kde teda budeš  hrát, když ne u nás?
To ještě nevím.

Kluby už leckde zahájily sezonu, není už čas na to vědět, kde budeš hrát příští sezonu?
Už jsem podepisoval smlouvu i později, není to poprvé, co ještě na začátku srpna nic nemám.

Ve tvým případě ani nehrozí, že bys zůstal bez angažmá, když jsi zazářil na loňském mistrovství světa a patřil mezi nejlepší smečaře šampionátu...
No nebojím se,  že by nic nepřišlo.

Jaké cíle máš před sebou? Ať už  osobní či sportovní?
Doma na mistrovství Evropy v září bych chtěl, abychom hráli co nejlepší volejbal. Jestli to bude na konci odměněné medailí nebo ne, to je věc druhá. Jinak minulý týden se mi povedlo poprvé v kariéře vyhrát turnaj na Vranově, to byl můj menší letní cíl - vyhrát alespoň jeden turnaj.

Tvůj bývalý spoluhráč z Jihostroje Karel Kvasnička se nedávno v rozhovoru  pro Drbnu hlásil k tomu, že už je Budějčák. Jak to máš ty?
Určitě stejně!  Když jsem tu před lety skončil a šel do zahraničí, věděl jsem, že bych tu chtěl jednou  bydlet. Praví Budějčáci mi dlouho říkávali, že jsem naplavenina, ale to už je pár let zpátky. Každé léto se sem s rodinou vracíme, jak říkám, chtěl bych tu zůstat. Zatím tady máme byt.

Neplánuješ si taky postavit dům ve volejbalové kolonii v Mladém, kde bydlí už několik tvých bývalých spoluhráčů?
Osobně se přiznám, že nejsem moc zručně založen. Volejbal je jediná manuální věc, která mi jde. Ani barák bych si nepostavil, takže asi ne. :)

Nedávno jste v rámci přípravy zamířili s nároďákem do Budějc, máš radost, že jste hráli utkání s Kanadou ve tvém bývalém domácím prostředí?
Určitě jsem strašně rád, pořád v repre objíždíme všechna možná místa a města, v Budějcích  jsme hodně dlouho nebyli. Jsem opravdu rád, že jsme tu byli. Zase o jeden týden více tady na jihu. 

Kanadu jste ve všech třech zápasech porazili, nebyl to  moc silný soupeř?
S Kanadou jsme hráli tři  přípravné zápasy loni před mistrovstvím světa a myslím, že jsou na tom zhruba stejně jako my. Nejsou ani horší, ani lepší, sehráli jsme kvalitní zápasy, které nám snad pomohou se rozehrát. Máme za sebou  fyzickou přípravu, teď pracujeme čtrnáct dní s míči. Hráli jsme zatím dvakrát s Brazilci, to je málo.  No ale později  pak přijdou ještě soupeři zvučnějších jmen. To nám jen prospěje.

Jak to s tebou vypadá v národním týmu? Jsi smečařská jednička a máš místo v základní sestavě jisté nebo se o něj budeš muset ještě poprat?
Každý rok se musíme prát o místo v sestavě všichni. Všichni jsou tu špičkoví hráči na jakémkoliv postu. Každý rok záleží na formě a ne na jménu. Když máte dobrou formu, hrajete, když ne, tak sedíte. 

Co říkáš na posily Jihostroje? Má klub dost sil na to, aby zaútočil na první vítězství v Lize mistrů?
Docela zblízka jsem to sledoval. Zajímal jsem se o to hodně, když jsem měl nabídku jít sem. Vím, že posílili dost výrazně, i co vím,  los Ligy mistrů byl příznivý. Vyhrát jeden zápas by bylo málo, chtělo by to uhrát více.

Takže může myslet na postup ze základní skupiny?
To je těžké říci. Ale občas se skupina tak zamotá, že stačí málo. Když se klukům podaří doma dvakrát vyhrát a pak třeba venku jednou, může se to podařit. Cuneo je jasný favorit, tam to bude těžké uspět.  A co jsem se bavil s Kubou Veselým, blokařem, který je se mnou v reprezentaci a letos před pár dny přestoupil právě do Cunea, tak říkal, že sem prohrát nepřijedou.

Díky za rozhovor a zase po sezoně na viděnou.

Autoři

Štítky Jihostroj, České Budějovice, volejbal, Andy Rojas, Rusko, Německo, Francie, Belgie, Kanada, Liga mistrů UEFA

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Strom hrát v Jihostroji nebude, ale přijel i s celým nároďákem do Budějc  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.