Počasí dnes-1,2 °C, zítra2 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Volejbalisté chtějí novou halu na místě té současné

Široké spektrum názorů vyřčených občany Českých Budějovic, sportovci z různých odvětví, zástupci politických stran a všemožných dalších institucí se objevilo při divoké debatě o bourání stávající Sportovní haly a výstavbě moderního Centra halových sportů.

Budějcká Drbna si na tohle téma povídala se zástupcem jednoho z největších sportovních oddílů ve městě Janem Divišem. Prezident Volejbalového klubu České Budějovice je jedním ze zastánců bourání současné haly tak, aby na jejím místě mohl vyrůst vítězný projekt nedávné architektonické soutěže navržený Atelierem 8000.

Jak se díváte na současnou atmosféru kolem projektu výstavby Centra halových sportů?

„Vývoj kolem připravované výstavby Centra halových sportů samozřejmě sledujeme. Diskuze na toto téma v posledních týdnech vrcholí a snahou opozičních zastupitelů, v čele s iniciátorem petice Stanislavem Ratajem, je zastavit práce na realizaci výstavby centra na místě stávající Sportovní haly.

Je právem všech zapojit se do diskuze, podle mého názoru se ale z tohoto projektu stává politické téma, které má k racionálnímu pohledu daleko. Opozice se bohužel snaží do diskuze zatáhnout i část sportovní veřejnosti. Více to nechci rozebírat, protože bychom se neradi stali součástí politických přestřelek.

Naší jednoznačnou snahou je vytvořit lepší podmínky pro všechny oddíly provozující výkonnostní a vrcholové halové sporty. Jsem přesvědčen, že při současném složení rady města a zastupitelstva jsou k tomu velmi dobré předpoklady. Bylo by chybou nevyužít přízně stávající koalice zastupitelů.“

Opravdu není lepším řešením současnou Sportovní halu pouze zrekonstruovat?

„Volejbalový klub pod mým řízením může garantovat, že nemáme jiné ambice, než pomoci zrealizovat Centrum halových sportů kategorie B co nejefektivnější cestou. Úplně první zvažovaná varianta byla klasická rekonstrukce stávající haly s dosažením ´béčkových´ parametrů, a tak jsme si jako první krok nechali vypracovat statickou analýzu. Nezávislí statici ale konstatovali, že do stávající konstrukce bohužel není možné zasahovat.

Současný stav je podle nich parametrově tak nízký, že jakékoliv narušení stávajícího systému ocelové konstrukce by mohlo mít fatální následky. Ve spojení s betonovým monolitem hlediště může stávající Sportovní hala ještě nějakou omezenou dobu vydržet, dříve či později však nebude jiná cesta, než halu stejně zbourat. Přišly tedy na řadu otázky, kde, v jakém rozsahu a jak nejefektivněji také z pohledu budoucích provozních nákladů nové centrum zrealizovat.

Nutno dodat, že stávající Sportovní hala má velmi špatné energetické parametry. Strojní park, klimatizace a ostatní technické zázemí je vyžilé a náklady na výměnu či opravu by představovaly podle správce objektu investici v řádech 50 až 70 milionů korun. Raději se ani nevyjadřuji k azbestové hrozbě, protože i na této hale byly použity boletické panely.

Vedle těchto potencionálních nákladů je třeba si uvědomit, že roční provozní náklady jsou asi 10 milionů korun. Jednoduchým propočtem by provoz příštích pěti let haly s nevyhovujícími parametry stál poplatníky města České Budějovice přibližně 100 až 120 milionů korun. A nakonec by hala musela být stejně zbourána...“

A co varianta jejího zachování a výstavby Centra halových sportů někde jinde?

„Výstavba takového objektu například za Kauflandem nebo ve Čtyřech Dvorech by znamenala kromě ceny za investici i další provozní náklady ve výši pět až deset milionů korun ročně. Jsem přesvědčen, že i přes problém, kde budou sportovci trénovat a hrát soutěže po dobu bourání a výstavby Centra halových sportů, je toto řešení jediné přijatelné, realizovatelné a pro občany Budějc jednoznačně nejefektivnější.“

Pokud se tedy dočkáme doby, kdy nebude k dispozici žádná hala, kde najdou sportovci azyl?

„Navrhované řešení zástupců rady města postavit nejdříve menší halu - především pro ostatní výkonností halové sporty - v průběhu maximálně devíti měsíců od zahájení demolice se mi zdá jako velmi dobré řešení. De facto největší starosti, kde přechodně trénovat a hrát, budou mít kluby provozující vrcholový sport. To může být oddíl moderní gymnastiky, ale především náš volejbalový klub.

Každopádně možností je víc. Nabízí se rozšíření kapacity vysokoškolské haly Na Sádkách, nevyužité jsou prostory v pavilonu T budějckého Výstaviště, pro mezinárodní zápasy Ligy mistrů si dokážu představit jednání s hokejisty o azyl v Budvar Aréně nebo také konání utkání v některém z dalších jihočeských měst. Jinak jsou tady i tělocvičny, kde se dá bez problémů trénovat. Připravovaná varianta bude trochu bolestivá, ale s výhledem na nové lepší podmínky bychom to měli všichni rádi překonat.“

Několikrát jste zmínil, že hala bude mít takzvané béčkové parametry. Co to znamená?

„Od prvopočátku se snažíme prosadit halu s parametry stanovenými konfederací evropského volejbalu CEV. To znamená, aby minimální hrací výška činila 10 metrů, rozměr hrací plochy byl 40 krát 25 metrů a do haly se vešly minimálně tři tisícovky sedících diváků. Při realizaci těchto parametrů se můžeme v Českých Budějovicích dočkat mezinárodních soutěží, jako například volejbalové kvalifikace na olympijské hry a mistrovství světa mužů i žen nebo všech mezinárodních soutěží kategorií juniorů a kadetů. To současná Sportovní hala bohužel nesplňuje a Ligu mistrů hraje náš klub již několik let na výjimku. Díky výsledkům a pozici Jihostroje v rámci českého volejbalu je šance vidět některé z výše uvedených mezinárodních soutěží opravdu vysoká.“

Často diskutovaným tématem je i cena nového centra. Podle propočtů České komory architektů by nové sportoviště stálo mnohem víc, než bylo zadáno v soutěžních pravidlech...

„Já tvrdím, že vítězná varianta byla ze sportovního pohledu nejkvalitnější a jednoznačně nejlevnější ze všech došlých prací. Volejbalový klub se pod to může podepsat! Budeme dělat všechno pro to, aby cena realizace nepřekročila 350 milionů korun včetně DPH. Oproti původně uvažované ceně je to řádově o 70 milionů méně.“

Máte představu, kdy by měl, podle vašeho názoru, celý projekt odstartovat?

„Pokud se podaří ustát v úvodu zmíněný zákulisní boj, bourat by se mělo začít v květnu roku 2014. Věřím, že Centrum halových sportů přinese do budoucna výrazné zlepšení podmínek všech halovým sportům, ne jenom volejbalistům, větší komfort divákům a hala bude kolbištěm pouze radosti a přátelství milovníků sportu a kultury.“

Štítky volejbal, VK Jihostroj České Budějovice, Jan Diviš, bourání stávající Sportovní haly, Centrum halových sportů, sport, stavba, sportovní hala, České Budějovice, Liga mistrů UEFA, olympijské hry, Kaufland, Budvar aréna, Jihostroj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Volejbalisté chtějí novou halu na místě té současné  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.