sobota 30. května 2020 Ferdinand

Roušky by se nemusely venku nosit od 25. května, rozhodne třetí vlna rozvolňování

Nosit roušky venku by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nemuselo být za určitých podmínek povinné od 25. května, řekl dnes v České televizi. Bude ale podle něho třeba dodržovat rozestupy nad dva metry. Zároveň bude chození bez roušek možné jen tehdy, pokud člověk bude venku sám nebo se členy své domácnosti. Původně ministr a epidemiologové prosazovali zachování roušek nejméně do poloviny června. Ve vnitřních prostorech nebo MHD bude povinné i nadále.

„Jde o kompromisní návrh, který jsme projednali i s epidemiology a dnes s ním jdu na vládu,“ řekl ministr. Dříve než 25. května by to podle něj nebylo rozumné, protože dnes dochází k velkému uvolňování přijatých opatření, například se otevírají obchodní centra nebo zahrádky restaurací. Bude podle něj dopad zmírnění opatření potřeba vyhodnotit, než se povolí další.

Podle Rastislava Maďara, který je koordinátorem ministrovy pracovní skupiny pro zmírňování opatření, je mytí rukou, zachovávání rozestupů mezi lidmi, a právě nošení roušek základní trojicí opatření, která v ČR umožnila epidemii zvládnout.

Nařízení zakrývat si dýchací cesty bylo zavedeno 19. března. Použít je možné třeba roušku, respirátor, ústenku, ale také šálu nebo šátek, který brání šíření kapének od nositele, před případnou nákazou ho ale neochrání. Nařízení bylo jedním z těch, které zrušil soud a vláda ho přijímala znovu.

Výjimku v nošení mají například děti v mateřských školách nebo dětských skupinách, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto facebook.com

Štítky roušky, Vojtěch, koronavir, opatření

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.