neděle 27. září 2020 Jonáš

Třetina nových případů koronaviru je spojena se školskými zařízeními. Děti poté nákazu šíří v rodinách

Hygienici zaznamenali na jihu Čech další rekordní mezidenní nárůst nakažených koronavirem. Z jednadevadesáti nově potvrzených případů je třetina spojena se školskými zařízeními. Během středy potvrdilo testování nákazu u žáků základních, středních i vysokých škol a také jednoho pedagoga.

V Jihočeském kraji hygienici v současnosti evidují 693 lidí s koronavirem.

Od začátku šíření nákazy se v regionu uzdravilo 636 nakažených, deset lidí s covidem-19 zemřelo.

„Z dnešních jedenadevadesáti nových potvrzených případů je jedenatřicet případů, plná třetina, spojena se školským prostředím. Dnes jsme nově zaregistrovali pozitivitu u jednoho kantora a třicet žáků a studentů. Jde o deset žáků základních škol, patnáct středoškoláků a pět vysokoškoláků,“ shrnula ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Momentálně je podle ní uzavřena jedna mateřská školka na Českobudějovicku. „Řešíme situaci v jedné českobudějovické střední škole, kde aktuálně přibývá pozitivních studentů i pedagogů. Další nové případy pak logicky přibývají v rodinách těchto dětí,“ uvedla Kotrbová.

Kvůli podobným případům nejspíš opět zpřísní opatření proti šíření koronaviru v Jihočeském kraji. Bezpečnostní rada kraje se v úterý shodla na povinném nošení roušek na školách. Pokud návrh podpoří také ministerstvo školství a zdravotnictví, bude platit od pondělí 21. září. Roušky by pak byly nutné na druhém stupni základních škol, na středních a vysokých školách. A to nejen při pohybu po chodbách, ale také v průběhu výuky.

Nejvíce nám mohou pomoci občané. Proti koronaviru bojujme ohleduplností, říká krajská hygienička Kvetoslava Kotrbová

Čím dál častěji je v médiích skloňováno jméno Kvetoslavy Kotrbové. Ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje nyní čelí nelehké situaci. Kvůli koronaviru funguje celá stanice už sedmý měsíc pod extrémním zatížením. Sama Kotrbová smeká...

Ministerstvo zdravotnictví navíc od pátečních 18:00 zakazuje vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Na akcích k sezení musí být vstupenky prodávány na konkrétní místo, přesně určené ho musí mít návštěvník i na akci bez vstupenek. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo3 čtenářů

Foto Jan Luxík

Štítky koronavirus, KHS, hygiena, Kvetoslava Kotrbová, škola, nákaza, opatření

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.