V období adventu probíhají nejrůznější dobročinné sbírky, mnohé z nich bohužel bývají podvodné. Narazit na ně můžete i v budějckých ulicích. Máme pro vás tipy, jak je poznat co dělat v případě, že na ně natrefíte.
„V posledních týdnech je možné v centru narazit na Rumuny předstírající sluchové postižení. Tito podvodníci se dokonce prokazují i sbírkovou listinou s názvem Národní organizace pro sluchově postižené,“ říká mluvčí městské policie Věra Školková.
Na dvojici Rumunců upozornil 20. listopadu návštěvník Mercury centra. Jedním z výběrčích byl muž, kterého strážníci zadrželi o necelé dva týdny dříve Na Sadech, kde žebral. Od lidí si tehdy nechal podepisovat záznamy o darovaných částkách.
ČTĚTE TAKÉ: Třicetiletý Rumun se vydával za neslyšícího. Chtěl si vyžebrat peníze
Pravidla pro oficiální sbírky:
- Každá oficiální sbírka musí mít povolení vydané příslušným krajským úřadem. Prodejce by měl u sebe kopii tohoto povolení a měl by vám ho na požádání předložit.
- Ten, kdo veřejnou sbírku provádí, musí předložit plnou moc k provádění veřejné sbírky. Tu vydává právnická osoba, která veřejnou sbírku organizuje. Plná moc musí obsahovat pořadové číslo, podpisy statutárních orgánů a razítko právnické osoby konající veřejnou sbírku.
- Měli byste vědět, na co přesně Vašimi penězi přispíváte, a kolik z této částky jde skutečně na dobročinné účely.
- Pokud se sbírka realizuje pomocí kasiček, ty musí být zapečetěné a neporušené.
- Na ulici je velmi složité přesvědčit se, jestli veřejná sbírka skutečně existuje. V případě pochybností je možné nahlédnout do
centrální evidence veřejných sbírek. Ta se nachází na webu ministerstva vnitra. Každý záznam o konkrétní sbírce obsahuje důležité údaje, jako je například území rozsah sbírky, doba konání sbírky nebo jakým způsobem bude sbírka prováděna.
Zjištění podvodné sbírky nebo podezření z protiprávního jednání osob, provádějících veřejnou sbírku, můžete oznámit na tísňovou linku Městské policie 156.