úterý 26. října 2021 Erik

Líčení se soudcem Bohuslavem Petrem je odročeno, po nehodě měl odmítnout dechovou zkoušku

Nejvyšší správní soud v Brně dnes odročil na 18. května projednávání kárné žaloby na jihočeského soudce Bohuslava Petra, který loni po nehodě odmítl dechovou zkoušku. Soudce tvrdí, že nepil. Podle svědka ale v daný den nemohl v budově soudu ani chodit a potom odjel autem. Kárnou žalobu podala ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), která navrhuje odvolání z funkce soudce. Obhajoba navrhuje zastavení kárné žaloby.

Dnes zazněly závěrečné řeči. Předsedkyně kárného senátu Miluše Došková uvedla, že soud kvůli poradě odročuje jednání na 18. května. "Dokazování je obsáhlé a je třeba ho vyhodnotit, potřebujeme si vzít prostor," uvedla Došková. Lze tedy předpokládat, že rozhodnutí padne právě 18. kvetna.

Zástupce z ministerstva spravedlnosti Jan Převrátil u soudu řekl, že bylo prokázáno, že Petr řídil auto ve stavu, ve kterém ho řídit neměl. Uvedl, že jeho chování zpochybňuje profesi a autoritu v očích veřejnosti. Navrženo je proto odvolání z funkce soudce. Obhajoba požadovala zastavení kárného řízení. Poukazovala na to, že celé kauze nepřispěla publikace v médiích a že bylo použito video, které mělo Petra dehonestovat. Podle obhájců je Petr jeden z nejvýznamnějších představitelů jihočeského soudnictví, který byl za 40 let profesním příkladem dalším soudcům. Petr v závěrečné řeči řekl, že je mu líto, kam až celá situace dospěla.

Nehoda se stala loni 13. února u obce Dasný na Českobudějovicku. Nikdo se při ní nezranil. Petr ale odmítl dechovou zkoušku. Soudce tvrdí, že v den nehody měl dovolenou, ale vezl manželku do práce. Pracovala také v budově soudu. Soudce řekl, že alkohol nepil, ale udělalo se mu špatně. Svědek Robert Janda, který se pohyboval v daný den u soudu, se snažil počínání Petra natočit. Janda už dříve u soudu uvedl, že Petr v budově soudu nebyl schopný chůze. Řekl také, že mu spadly kalhoty, něco pil v kanceláři a poté odjel autem. V souvislosti s nehodou loni Benešová Petra dočasně zprostila funkce soudce.

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto repro Youtube.com

Štítky ČR, soud, nehoda, kárné, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.