čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Filmové peníze vydávají za pravé bankovky. Na jihu Čech se objevují padělky eur

Na jihu Čech se objevily padělky eurových bankovek. Podle policie jde hlavně o bankovky menších hodnot, kterými pachatelé platí v malých prodejnách a supermarketech. Zachyceny byly hlavně na Českobudějovicku, Českokrumlovsku a Prachaticku.

Padělané bankovky se začaly na jihu Čech objevovat od začátku letošního roku. Největší množství jich bylo zachyceno na Českobudějovicku, Českokrumlovsku a Prachaticku. Podle policie se jedná především o bankovky v hodnotě 5, 10, 20 a 50 eur. 

Na rubové straně bankovek jsou u stejných nominálních hodnot vždy totožná sériová čísla. Konkrétně u bankovek 5 EURO, 10 EURO, 50 EURO – MB6666888880, u bankovek 20 EURO-MB66688880 a u bankovek 100 EURO –DB66688800000.

Padělky jsou podle kriminalistů velmi zdařilé. „Barevné provedení a rozměry bankovek jsou shodné jako u pravých peněz, avšak postrádají jakékoliv ochranné prvky. Na padělcích jsou navíc oproti pravým penězům anglické nápisy „MovieMoney“, „THIS IS NOT LEGAL TENDER, IT S USED FOR MOTION PROPS“," uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner.

Do oběhu se falešné peníze dostávají převážně při placení v malých obchodech a supermarketech. Obchodníci by se proto měli mít na pozoru. „Jakékoliv informace jsou v tomto případě pro policisty důležité, v případě záchytu padělané bankovky je také důležitá osoba toho, kdo bankovkou platí, ihned tedy volejte policii na lince 158,“ uvedl mluvčí.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Policie ČR

Štítky krimi, padělky, policie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.