Počasí dnes3 °C, zítra11 °C
Sobota 23. listopadu 2024  |  Svátek má Klement
Bez reklam

SERIÁL: Budějcké zastupitelstvo v poločase - 6. díl

Také mezi vánočními svátky a Silvestrem vám Budějcká Drbna přináší ohlédnutí za dalším rokem, který uplynul od komunálních voleb v říjnu 2010. V dnešní anketě hodnotí vlastní zastupitelskou činnost i celkové působení budějcké samosprávy Jaroslava Šporclová a Stanislav Rataj.

Mgr. Jaroslava Šporclová (HOPB) & Ing. Stanislav Rataj (HOPB, nez.)

Kterou budějckou událost v uplynulých dvanácti měsících považujete za nejvýznamnější?

JŠ: „Zanádražní komunikace.“
SR: „Titul mistra České republiky ve volejbale mužů.“

Jaké byly vaše konkrétní zastupitelské aktivity v období říjen 2011 až říjen 2012?

JŠ: „Aktivity v rámci kulturní komise a na zastupitelstvu.“
SR: „Pokusy o vyřešení chaosu v plánovaných a již uskutečněných dopravních staveb ve městě. Ve svém volném čase nahrazovat neschopnost některých vedoucích pracovníků Magistrátu města a odpovědných politiků Statutárního města, kteří si neplní své pracovní povinnosti.“

Daří se podle vás plnit volební sliby z roku 2010?

JŠ: „Ano.“
SR: „Převážně ano, kromě resortu dopravy.“

Výstavba koncertní haly Rejnok - ano nebo ne?

JŠ: „Ne, město nemá dostatek peněz na provoz. Jako zastupitelka vím, že Rejnok natáhne ruku a peníze chtít bude. Dál si nedovedu představit, kdo bude chodit třeba na koncerty vážné hudby až do Čtyráku, když do centra chodí jen starší lidé, a není jich moc.“
SR: „Ne, pokud by měla být investice z rozpočtu města.“

Výstavba nové Sportovní haly - ano nebo ne?

JŠ: „Ano.“
SR: „Ne, pokud by se měla zbourat stávající Sportovní hala a na tom samém místě postavit nová. Pouze neschopný člověk (chlubící se funkcí politik), který nezná hodnotu peněz, může rozhodnout zbourat relativně fungující prostor a postavit ten samý prostor na tom samém místě za veřejné peníze. Efekt pro město = nula, respektive minus 250 milionů korun. Ne, pokud by měla být investice z rozpočtu města.“

Výstavba multifunkčního domu Diamant v lokalitě u Mánesovy ulice - ano nebo ne?

JŠ: „Ano.“
SR: „Ne. Nejedná se ale o dům Diamant, nýbrž o objekt Modrá hvězda.“

Rozšiřování sítě cyklostezek - ano nebo ne?

JŠ: „Určitě.“
SR: „Rozhodně ano! ´Ano´ je míněno upřímně, nikoliv alibisticky, tak jak (ne)vidíme na nových rekonstrukcích ulic a sídlišť bez cyklostezek.“

Vybudování ´tunelu´ (podjezdu) z Nádražní do Dobrovodské ulice, v rámci projektu takzvané Zanádražní komunikace - ano nebo ne?

JŠ: „Ano, asi je to zatím nereálné.“
SR: „Rozhodně ne! V současné době máme tři přejezdy, respektive podjezdy pod železnicí, na jaře 2013 se začne s výstavbou 4. etapy zanádražní komunikace, která svojí konfigurací prakticky zabezpečí čtvrtou možnost jak se dostat ´přes koleje´.  Nezodpovědný člověk - politik (popis viz. výše) utrácí desítky milionů z rozpočtu města za zcela zbytečné projekty. Takovým lidem, kteří nesmyslně utrácí peníze všech občanů města, by neměli občané dávat své hlasy.“

Omezení průjezdnosti ulice Rudolfovská a Husova v souvislosti s koridorem MHD - ano nebo ne?

JŠ: „Ano, určitě. Snad lidé přestanou jezdit auty po městě.“
SR: „Rozhodně ne, protože pod záminkou preferenčních BUS pruhů se devastuje dopravní síť města, která nebyla určená k tomuto účelu (především dostatečná šířka komunikací). Preferenční pruhy jsou možné a samozřejmě je schvaluji, ale pokud nemáme ve městě vybudovanou vnější dopravní infrastrukturu, nelze chaoticky v ´každé´ ulici, kde jezdí MHD, vybudovat preferenční pruh, jak se to nyní ve městě děje. Trapná prohlášení některých politiků, že ´auta musí zmizet z centra města´ jen dokládají jejich neschopnost cokoliv řešit. MHD, auta, pěší a cyklisté jsou samozřejmou součástí civilizovaných měst a nelze jednu skupinu preferovat nad jiné. Naopak pro každou tuto skupinu je nutné najít kompromisní řešení. Řešení samozřejmě jsou, město České Budějovice má ideální polohu a morfologii terénu pro tato řešení. Zbývají pouze rozumní a schopní lidé - politici, kteří tato řešení budou aplikovat.“

Kdy a jak bude dořešena kauza ´azbest v májských školách´?

JŠ: „Nevím.“
SR: „Nevím, není to v mé kompetenci.“

Jak hodnotíte koncepci kultury města?

JŠ: „Pořád se na tom pracuje. I bez koncepce jsou České Budějovice výborné kulturní město.“
SR: „Žádná sláva, dovedu si představit mnohem lepší koncepci.“

Který z problémů, které se týkaly veřejného života Budějc v uplynulém roce, považujete za nejzávažnější?

JŠ: „Uzavírka ulic. Ale to se nedá nic dělat, je to nutné.“
SR: „Chaotické řízení resortu dopravy a tolerování lemplovské práce dodavatelů staveb pro město.“

Tyto otázky jsme položili všem členkám a členům zastupitelstva Města České Budějovice. Jejich vyjádření je zveřejněno v celém rozsahu.

V příštích dnech vám přineseme reakce Jana Tůmy, Františka Váchy a Milana Brabce. Od těchto zastupitelů jsme obdrželi odpovědi na položené otázky, zbytek do čtvrtka 27. prosince nereagoval.

ČTĚTE TAKÉ

Štítky Budějcké zastupitelstvo v poločase, seriál, zastupitelstvo Města České Budějovice, peníze, Volby do zastupitelstev obcí v Česku, Vánoce, Drbna.cz, České Budějovice, Občané pro Budějovice, městská hromadná doprava, Česko, Jiří Šesták, Ivo Moravec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

SERIÁL: Budějcké zastupitelstvo v poločase - 6. díl  |  Krimi  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.