sobota 25. září 2021 Zlata

ŠOKUJÍCÍ: Podvod za 201 milionů!

Jihočeští kriminalisté stíhají dvojici jednatelů jedné z největších jihočeských stavebních firem pro podvod. Oba muži způsobili škodu ve výši 201 milionů korun, řekl ve čtvrtek policejní mluvčí Jiří Matzner.

Jihočeští kriminalisté, kteří pracují na nejzávažnějších hospodářských kauzách, zahájili trestní stíhání dvou mužů ve věku 41 a 52 let z Českobudějovicka. Muži se podle obvinění měli jako jediní jednatelé stavební společnosti dopustit zločinu podvodu a způsobit tak 175 poškozeným subjektům škodu 201 milionu korun.

Jako statutární zástupci společnosti s hlavním předmětem podnikání výstavba bytových a nebytových budov, do jejíhož vedení se dostali v březnu roku 2007, podváděli. "V úmyslu obohatit společnost, od září 2007 do srpna 2008 objednávali a odebírali zboží a služby, případně tak činili jejich zaměstnanci s jejich vědomím, zavazovali se v pevně stanovených lhůtách splatnosti k úhradám zboží a služeb, ačkoliv si byli vědomi velmi špatné ekonomické situace společnosti. Věděli, že nebudou schopni ve lhůtě splatnosti ani později dostát sjednaným závazkům z důvodu nedostatku finančních prostředků. Tuto skutečnost dodavatelům zboží a služeb zatajili," uvedl Matzner.

Jihočeští kriminalisté na případu pracují od roku 2008, kdy podaly první dvě poškozené společnosti trestní oznámení. "V rámci vedeného trestního řízení si vyžádali znalecký posudek z oboru ekonomika a ten jednoznačně konstatuje, že disponibilní prostředky společnosti v srpnu 2007 nepostačovaly k úhradě závazků 90 dnů a více po lhůtě splatnosti," dodal Matzner.

Způsobenou škodou je případ za posledních několik let ojedinělý. "Mimořádný je i počtem poškozených, těch se v rámci insolvenčního řízení přihlásilo více než 450. To však není jediná zvláštnost vyšetřování tohoto rozsáhlého podvodu, který je dokazováním velice náročný i pro nejzkušenější vyšetřovatele. V srpnu roku 2008 totiž Krajský soud v Českých Budějovicích usnesením zahájil na návrh jedné z poškozených společností insolvenční řízení zmiňované společnosti, přesněji dlužníka. Insolvenční řízení proběhlo formou reorganizace. V rámci ní pak musí být splněn plán dlužníka. Uspokojeni tak musí být v plné výši věřitelé jako stát a bankovní ústavy. Ostatní věřitelé pak byli uspokojeni ve výši necelých 14 procent svých oprávněných požadavků. Reorganizační plán byl splněn, toto usnesením stvrdil krajský soud v dubnu 2011," vysvětlil Matzner.

Společnost tak legálně oddlužená existuje dál. "Poškozené firmy, které se se svými nároky na náhradu škody připojily k trestnímu řízení, na spravedlnost teprve čekají. Vyšetřování mužů vedou policisté na svobodě," doplnil Matzner.

"V případě prokázání viny hrozí oběma mužům trest vězení od pěti do 10 let," sdělil Matzner.

Napsal Dobrin Stojcev, Mediafax

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.