Počasí dnes16 °C, zítra15 °C
Neděle 27. října 2024  |  Svátek má Šarlota / Zoe

Jihostroj otočil špatně rozehraný zápas a stal se prvním týmem, který v této sezóně porazil Kladno

Šlágr mezi Jihostrojem a lídrem tabulky z Kladna sliboval velkou bitvu. Očekávání bylo splněno do puntíku a atmosféra měla díky návštěvě přes 1500 diváků nádech play-off. České Budějovice se po prvních dvou prohraných setech probraly, prostřídaly a na hřišti byl najednou úplně jiný tým. Jihostroj předvedl neuvěřitelný obrat z 0:2 na 3:2 a je prvním týmem v sezoně, který porazil Kladno.

Popis utkání

Atraktivní duel mezi Českými Budějovicemi a Kladnem byl na jihu Čech velkým lákadlem a přišla dosud nejvyšší návštěva sezony – 1518 diváků. Hráčům Jihostroje podpora publika dodávala energii a zprvu měli navrch. Kladno jakožto vedoucí celek tabulky však rovněž prokazovalo svou kvalitu a průběh setu byl dlouho vyrovnaný. V koncovce setu se Kladno dostalo do náskoku a ten už nepustilo – 22:25.

Jak se na šlágr kola sluší – i ve druhém setu se hrál pěkný volejbal a soupeři se přetahovali o vedení. Jihočechům se dařilo na bloku, kde získali několik důležitých bodů. Stejně tak však za hosty skládal balony univerzál Rempel. Kladenští však začali stále více ukazovat, proč jsou vedoucím celkem tabulky. V závěru setu byl opět lepší a přetlačili Jihostroj stejným poměrem 25:22.

Do třetí sady šli domácí výrazně pod tlakem. Doma nejsou zvyklí prohrávat, přestože Sportovní halu už dokázaly hned v prvním zápase překvapivě dobýt Benátky nad Jizerou. Průběh setu byl jako přes kopírák – oba týmy se přetahovaly o vedení. Českobudějovičtí vedli 17:14 a tentokrát už nepřipustili obrat ve skóre. Díky vítězství 25:18 snížili stav setů na 1:2.

Jihostroj na začátku čtvrtého dějství navázal tam, kde skončil. Nikpoor předvedl další parádní jednoblok a domácí rázem vedli 9:5. Domácí provedli už v předchozím setu zásadní střídání, která se jim vyplácela – Okoliće nahradil Taylor-Parks a hru dirigoval místo Bitara mladík Emmer. Fanoušci Českých Budějovic hnali hráče dopředu a atmosféra v hale byla skvělá. Domácí byli v laufu a vytvořili si bezpečné vedení 18:9. Už před koncovkou tak bylo jasné, že utkání půjde do tie-breaku.

Domácí byli v neskutečné euforii a hráli i v napínavé fázi zápasu suverénně. Zatímco na Kladno padla deka a nemohlo ji setřást. Nahrávač Emmer hrál středem, využíval Sedláčka a často také Nikpoora, kteří byli v laufu. Jihostroj vyhrál tie-break suverénně 15:7 a předvedl parádní obrat. Na závěr celá hala poblahopřála k 50. narozeninám „Pajkymu“ Vágnerovi, dlouholetému jihostrojáckému srdcaři, který už 30 let fandí v kotli.

Vyjádření

Domácí:
Matěj Emmer
(nahrávač VK Jihostroj České Budějovice): „Od třetího setu jsme se jednoznačně zvedli a byl z toho parádní obrat. Já jsem tady od toho, abych pomohl a jsem rád za každou příležitost na hřišti. Už minulou sezonu jsme si zažili, co udělá plná hala lidí. Atmosféra připomínala play-off.“

Vojtěch Zach (asistent trenéra VK Jihostroj České Budějovice): „Myslím si, že Kladno hrálo konzistentně celou dobu a první dva sety jsme je vraceli do hry my našimi chybami. V momentě, kdy přišel na hřiště Matěj Emmer, se hra uklidnila a zpřesnila. V tu chvíli se ukázalo, že jsme v tomto zápase a v našem domácím prostředí, lepší mančaft. Pro diváky to byl asi lepší zápas, než kdyby bylo skóre jednoznačné. Myslím, že se hrál pěkný volejbal, který se všem musel líbit.“

Hosté:
Adam Zajíček
(kapitán Kladno volejbal cz): „Velký zklamání a pro mě osobně i naštvání. Opakovalo se osmifinále poháru v Ústí nad Labem, kde jsme odehráli suprové dva sety a pak jsme přestali hrát. Budějovice hrály skvěle, podařilo se jim střídání a zaslouženě vyhrály.“

Tomáš Samsely (trenér Kladno volejbal cz): „Nezasloužili jsme si vyhrát, protože jsme po dvou dobrých setech totálně vypadli z role. Gratuluju Budějovicím k obratu.“