Třetí domácí výhra v řadě. Dynamo porazilo Baník

V rámci 24. kola FORTUNA:LIGY přivítalo českobudějovické Dynamo na Střeleckém ostrově ostravský Baník. Před tímto střetnutím byly oba celky ve skupině o záchranu a měly stejný počet bodů. I proto bylo toto utkání hodně důležité a Jihočeši chtěli zvítězit. A to na domácím hřišti vyšlo Českým Budějovicím už potřetí v řadě. Po vlastním gólu Zdeňka Říhy a premiérové brance Marcela Čermáka Dynamo 2:1 vyhrálo.

Začátek utkání se odehrával v režii Dynama, které mělo míč na svých kopačkách a kombinovalo na polovině Baníku Ostrava. První vážnější příležitost měli ale ostravští fotbalisté. V 6. minutě Kuzmanović zahrával rohový kop a míč propadl až k Šínovi, který zkoušel zakončit pohotově patičkou. Jeho velkou šanci ale zlikvidoval Šípoš. S další velkou příležitostí přispěchali domácí, konkrétně Adediran. Ten dostal už několikátý míč za obranu, nedokázal si ho ale dostatečně dobře zpracovat a Laštůvka byl u něj dříve.

Ve 14. minutě se Jihočeši konečně dočkali gólové radosti, po standardní situaci se prosadil Havel. Radost ovšem českobudějovickým fotbalistům zhatila konzultace hlavního rozhodčího Berky s VARem, gól nemohl být kvůli postavení Adedirana v ofsajdové pozici uznán. Ve 21. minutě po rohovém kopu domácích nebezpečně hlavičkoval Potočný, jeho pokus však prolétl jen těsně vedle pravé tyče Laštůvkovy branky. Ve 29. minutě to ale Dynamu konečně vyšlo. Po centru z pravé strany se na zadní tyči k balonu dostal Michal Škoda a vracel míč zpět do vápna, kde balon do nohy zasáhl Zdeňka Říhu a od něj se míč odrazil za Laštůvkova záda, Dynamo vedlo 1:0. České Budějovice byly aktivní i nadále a snažily se přidat další zářez. To se nestalo a těsně před koncem první půle si Ostrava vytvořila výhodu standardní situace těsně za hranicí vápna. Jiří Fleišmandanou příležitostí nepohrdl a srovnal stav utkání na 1:1. První poločas tedy skončil nerozhodně.

Jihočeští fotbalisté vstoupili do druhé půle opět s větším držením balonu a v 51. minutě se na hranici vápna dostal k zakončení Čermák, jehož střela byla zblokována. Budějovice reklamovaly hru rukou, Berka ale zůstal klidný. Do další zajímavé příležitosti se o pět minut déle dostal Zajíc, jeho snažení ale zastavil zdvižený praporek za ofsajd. Po hodině si ale Dynamo konečně vzalo vedení zpět na svou stranu! Králik krásným dlouhým pasem našel Zajíce, ten si balon výborně připravil a přihrál pod sebe přesně na Marcela Čermáka a ten svým premiérovým ligovým gólem poslal Dynamo do vedení 2:1.

A mohlo být ještě lépe, v 65. minutě Čolić ve vápně našel přesným centrem Škodu a jeho hlavička jen těsně minula Laštůvkovu svatyni. Zvýšit se nepovedlo ani v 81. minutě Lukáši Havlovi, který po standardní situaci hlavičkou trefil tyč. O čtyři minuty déle se mohli prosadit ostravští fotbalisté, Almási jeho pokus ale nedokázal usměrnit do branky. Dynamo nakonec své vedení udrželo a zvítězilo 2:1.

SK Dynamo ČB - Baník Ostrava

Branky: 29. Říha (vla.), 61. M. Čermák – 45. Fleišman, Žluté karty: 81. Plavšič (OVA), Rozhodčí: Berka – Vlček, Šimáček, Diváci: 4392

SK Dynamo ČB: Šípoš – Sladký, Králik (C), L. Havel, Čolić – Adediran (55. Penner), M. Čermák (86. Čavoš), P. Hellebrand (86. Broukal), Potočný (78. Mršić) – Zajíc (78. Jak. Matoušek I), Mic. Škoda.

Baník Ostrava: Laštůvka (C) – Sanneh (86. J. Juroška), Říha, Pojezný, Fleišman (78. Šehić) – Šín (72. Mu. Tijani), Kaloč – Cadu (86. Smékal), Kuzmanović (78. Mišković), Plavšić – Almási.

Ohlasy trenérů

Tomáš Zápotočný (asistent trenéra Českých Budějovic): „Pro nás to byl jeden z klíčových zápasů, navíc před reprezentační pauzou. Na Baník jsme se dobře připravili a utkání jsme zvládli po všech stránkách. Smekám před týmem, jak odmakal zápas po taktické i herní stránce. Cením si i toho, že nás nepoložil ani inkasovaný gól těsně před poločasem. Hráči byli pořád v utkání, snažili se neustále držet soupeře pod tlakem. Ostrava nám to i trochu ulehčila, že nepresovala a hrála v bloku, měli jsme klid na rozehrávku. Pro nás jsou to zlaté tři body.“

Pavel Hapal (trenér Ostravy): „Přijeli jsme s úmyslem hrát pozorně vzadu a nedělat jednoduché chyby. To se docela dařilo, ale byli jsme hodně pasivní a nevyhrávali jsme osobní souboje. Problémy nám dělal pomalu každý dlouhý míč za obranu a nedařilo se nám dohrát situace ani v ofenzivě. Série bez vítězství je na hráčích znát, i na naší hře. Na konci podzimu i na začátku jara jsme hráli úplně jinak, víc jsme si věřili, byli jsme přesnější v kombinaci. Bohužel na nás leží deka. Ven se z toho dostaneme jedině tvrdou prací, žádný jiný návod není. Vnímáme i propad tabulkou, ale s takovou hrou je složité bodovat. Dopředu nejsme nebezpeční a vzadu děláme chyby, nejsme schopní odehrát zápas s nulou.“

Autoři | Foto Petr Tibitanzl

Štítky SK Dynamo České Budějovice, FC Baník Ostrava, Zdeněk Říha, Marcel Čermák, 1. česká fotbalová liga, fotbalista, Střelecký ostrov, Michal Škoda, Lukáš Havel