Počasí dnes18 °C, zítra13 °C
Pátek 27. září 2024  |  Svátek má Jonáš

Z prvního utkání sezony veze Jihostroj dva body

Úvodní duel sezony Jihostroj rozehrál slibně a dlouho to vypadalo na jasné vítězství. Jenže ke konci třetího setu se Zlín dostal zpět do utkání, vyrovnal stav setů na 2:2 a České Budějovice musely o vítězství bojovat v tie-breaku. Při nemoci Brichty vypomáhal Jihostroji jako jediný univerzál Michal Kriško, který se však při své obnovené premiéře smolně zranil. Utkání tak musel na postu univerzála dohrát smečař Leština – nejproduktivnější hráč zápasu.

Jihostroj vstoupil do prvního utkání sezony značně poznamenán marodkou. K dlouhodobě zraněnému Alejandru Gonzálezovi se přidal i druhý univerzál Tomáš Brichta, který kvůli nemoci do Zlína neodcestoval. Jihostroj tak angažoval na pozici univerzála na výpomoc pětatřicetiletého Michala Kriška. Na tréninku se navíc zranil nový brazilský smečař Robson Rodrigues, který rovněž nemohl nastoupit.

Do prvního setu lépe vstoupila bojovně hrající domácí Fatra a po esu Tomana vedla již 4:1. Poté hra plynula bod po bodu, než přišla na hostující straně série na servisu od Leštiny a skóre se vyrovnalo na 8:8. Nicméně domácí si trpělivou hrou vypracovali dvoubodový náskok a ten si drželi až do koncovky prvního setu, kde začal více úřadovat hostující univerzál Michal Kriško, který si připsal bod po esu, bloku a složil i dlouho výměnu na 22:21 pro hosty. Poté se již Jihočeši po chybě Kozaka dostali do dvoubodového vedení a to si udrželi až do konce.

Do druhého setu vstoupil výrazně lépe hostující Jihostroj. Po dvou blocích Leštiny a špatném příjmu domácích vedl již 8:3, na což reagovala Fatra oddechovým časem. Po útoku Tomana z hlavního kůlu se Zlín přiblížil na rozdíl tří bodů (8:11), ale to bylo v tomto setu ze strany Fatry všechno. Zbytek setu si Jihostroj pohlídal a po útoku Leštiny z hlavního kůlu uskočil do vedení 2:0 na sety.

Třetí set musela Fatra zabojovat, protože v případě porážky by byl konec utkání. A to se jí také povedlo. Po bloku Tomana se ujala vedení již 6:3. Po dobrých obranách středem od Okoliče se stav srovnal na skóre 12:12. Navíc po esu Kriška vedl hostující tým již 17:13. Nicméně po chybách Jihostroje se domácí Fatra dotáhla a do koncovky se šlo za vyrovnaného stavu 22:22. Po ztrátované z obou stran nakonec domácí vyhráli tento set po esu Římala.

Čtvrtý set byla Fatra značně povzbuzena výsledkem setu předchozího a vždy byla o bod nahoře. Do střední pasáže setu se hrál vyrovnaný zápas, pak však na servisu zaškodil novic ve zlínském dresu Egharevba a Fatra odskočila do tříbodového náskoku Ten si hlídala až do samotné koncovky, ve které se Jihostroj po dobrém bloku Okoliče přiblížil na dva body. Výhru si však už Fatra nenechala utéct a po útoku Římala z doskoku se mohla radovat z jistého bodu.

Do pátého setu vstoupil lépe Zlín po esu Šulisty. Nicméně po dobré sérii na servisu od Michálka se České Budějovice dostaly do vedení 9:4 a to si už zkušený tým hostů nenechal utéct. Zápas zakončil chybou na servisu mladý, nadějný smečař domácích, Čajan. Jihostroj tedy zvítězil po boji v pěti setech.

Ohlasy

Luan Duc Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): „Dobře jsme začali, pak se Jihostroj dotáhnul a druhý set byl v jeho režii. Jsem rád, že jsme nesložili zbraně a dotáhli se do pátého setu. Jsem na kluky pyšný a doufám, že další utkání již budou vítězné.“

Zdeněk Sklenář (trenér VSC Fatra Zlín): „Zápas to byl nahoru a dolu. Myslím, že jsme se v některých momentech možná až zalekli, že by to mohlo jít i proti Jihostroji. V prvních dvou setech Jihostroj ukázal kvalitu, ale jsem pyšný, že kluci bojovali a dotáhli utkání až do pátého setu. Tam již rozhodují maličkosti. Ale kdyby mi někdo řekl, že budeme hrát tiebreak s Jihostrojem, tak to beru všema deseti.“

Petr Michálek (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Jsme rádi za výhru a dva body, ale trochu jsme si to zkomplikovali ve třetím setu, ten kdybychom vyhráli, tak máme tři body a nemáme zraněného dalšího univerzála. Nicméně je to začátek a možná tam byla i ta nervozita, navíc máme spoustu zahraničních hráčů, kdy pro ně tady bylo nové prostředí a nová hala.“

Zdeněk Šmejkal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Zápas jsme si zkomplikovali ve třetím setu, kde jsme v koncovce udělali až moc zbytečných chyb. Ale jsem rád, že jsme ten těžký zápas nakonec dovedli k vítěznému konci.“