Jihostroj doma kraloval, mistra Černé Hory porazil 3:0

Budějčtí volejbalisté na své první vítězství na domácí palubovce v Lize mistrů čekali velmi dlouho. Letos však zvítězili hned na první pokus. Skvělým týmovým výkonem se jim podařilo přehrát bojovný a zkušený mančaft z Budvy a připsat si tři velmi cenné body do dalších bojů v základní skupině B.

První výrazný náskok v úvodním setu zařídil kvalitním servisem Peter Pláteník, kterého na podání udržela i obětavá hra libera Juračky v poli. Jihostroj rychle soupeři odskočil na rozdíl čtyř bodů a tento slibný náskok si držel až do stavu 22:18.

V tuto chvíli však jako by se hráči zalekli snadného vítězství a řadou vlastních chyb nechali soupeře otočit průběh setu na 22:23.

Vyrovnaná koncovka, v níž držel domácí nad vodou dobře útočící univerzál Novotný, se táhla až do stavu 25:25, kdy kapitán Sukuba dvěma těžkými servisy odtáhl soupeře od sítě a ten v útoku jednou chyboval a podruhé byl zablokován.

Druhý set již takové drama nenabídl. Domácí hráči se ujali vedení, stav 14:9 esem zařídil Jakub Novotný. Agresivní hrou pak domácí nepřipustili do koncovky žádné drama a Budva dokonce vystřídala i zkušeného nahrávače Petroviće. Jihostroj pohodlně dohrál set do vítězného stavu 25:18.

Po jasné koncovce druhého setu však soupeř po krátké pauze nehodlal vyklidit pole a ujal se vedení 9:5. Tento náskok naštěstí hosté udrželi pouze do stavu 13:13, kdy Pláteník zavelel několika uhranými balony ke zvratu.

Až do stavu 21:21 byla třetí sada vyrovnaná, poté ale přišla chvíle smečaře Rojase, který uhraným míčem, esem a chyceným těžkým balonem v poli zajistil domácím dvoubodový náskok. Dvěma vlastními chybami pak Černohorci ukončili poslední set za stavu 25:22.

VK Jihostroj Č. Budějovice - Budvanska Rivijera Budva 3:0 (25, 18, 22)

Čas: 79 minut. Rozhodčí: Kondakov (Ukrajina), Nastase (Rumunsko). Nejvíce bodující hráč: Novotný 18. Diváci: 1900.

Jihostroj: Rojas, Mach, Novotný, Sukuba, Zapletal, Pláteník - libero Juračka (Habr). Trenér Jan Svoboda.

Budva: Ćaćić, Ćuk, Petrović, Venno, Suljagić, Maksimović - libero Rasović (Dukić, Vujović). Trenér Sinisa Reljić.

Ohlasy po utkání

Trenér Jihostroje Jan Svoboda: „Dnes jsme soupeře přehráli zejména na útoku a servisu, a to hlavně na útoku po dobrém příjmu. Na příjmu a v poli jsme však za Budvou zaostávali. Utkání nebylo vůbec lehké a řekl bych, že naše vítězství jsme museli vydřít. Soupeř disponuje velmi zkušeným nahrávačem, který má za sebou angažmá po celé Evropě a léta kryl záda Grbićovi v srbském nároďáku. My jsme ale dnes zahráli jako tým a každý pomohl k vítězství svým dílem.“

Trenér Budvy Sinisa Reljić: „Máme velmi zkušený tým, ale posledních několik zápasů nám dělá obrovský problém dohrávání koncovek. Svou hru jsme byli schopni předvést pouze v závěru prvního setu a na začátku třetího. Nahrávači obou mužstev jsou velice zkušení hráči, ale nás dnes zklamala zejména hra našeho univerzála, který útočil na pouhých třiatřicet procent a byl tak zcela zastíněn hrou domácího Novotného.“

Nejproduktivnější hráč zápasu Jakub Novotný: „Naše skupina by měla být lehčí, ale v Lize mistrů je asi opravdu těžké narazit na lehkou skupinu. Po sprše v Berlíně, kde jsme moc chtěli vyhrát a možná jsme byli i přemotivovaní, si tohoto triumfu velmi ceníme. Ziskem třech bodů jsme i v tabulce odskočili. V prvním setu jsme si nervozitou trochu zkomplikovali situaci. Já vždycky žertuju, že pokud nevedeme o deset bodů, je to málo, ale tím, že jsme set zvládli, z nás nervozita opadla. Diváci nás v koncovkách hnali dopředu a také oni se zasloužili o naše vítězství. Doufám, že první domácí výhrou v Lize mistrů si i oni přišli na své a budou nás i nadále takhle skvěle podporovat.“

Fotoreport: Jihostroj vs. Budva

Úterý, 30. října 2012, 22:10

VK Jihostroj České Budějovice - Budvanska Rivijera Budva 3:0

Štítky volejbal, Jihostroj České Budějovice, Budvanska Rivijera Budva, Liga mistrů, Jihostroj, Budva, Liga mistrů UEFA, Jakub Novotný, Peter Pláteník, Jan Svoboda, Evropa, Ukrajina, Rumunsko, Berlín