Odveta s Libercem se vydařila. Jihostroj znovu vede extraligu

Fanoušci usedali k televizním obrazovkám s očekáváním kvalitního volejbalu, a přesně to jim týmy Jihostroje a Liberce vyplnily. První set jednoznačně ovládli domácí, od druhého se ale už hrál vyrovnaný a pestrý volejbal, na který byla radost pohledět. Liberec ve druhém setu srovnal, ale koncovky třetí a čtvrté sady zvládli lépe domácí, kteří se díky vítězství nad dalším aspirantem na extraligový titul vrátili do čela tabulky UNIQA extraligy před Karlovarsko.

Utkání začalo zostra. Domácí se snažili zaskočit Liberec rychlým nástupem a dařilo se jim. Na síti byl jistý blokař Ondrovič a po pěkných výměnách rázem Jihostroj vedl 10:5. Na domácích bylo znát velké odhodlání a touha oplatit Liberci porážku z prvního vzájemného duelu. Pro Severočechy byli nepříjemné rychlé kombinace de Ama s kapitánem Machem a rány Schoutena. Za stavu 15:11 se hosté mírně přiblížili Jihostroji, ale dotahování Severočechů se nekonalo. V závěru setu se blýskl Stoilovič, který třemi úspěšnými servisy dotáhl do konce velice povedený set pro Jihostroj – 25:13.

Jihostroj těžil ze soustředěného výkonu a skvělé obrany i na začátku druhého setu. Liberec začal být důraznější na podání, což byla jedna z cest, kterou mohl dominanci Jihostroje ohrozit. Hostům se začalo dařit a chvíli byli i ve vedení. Jihostroj však svého soupeře nenechal příliš odskočit a za stavu 12:11 si vzal vedení zpět. Hra byla velmi vyrovnaná, diváci u televizních obrazovek viděli ve druhém setu pěkný volejbal z obou stran. Vedení se často přelévalo ze strany na stranu. Dvacátého bodu dosáhli dříve hosté, ale Šulista zkazil servis a bylo opět vyrovnáno. Liberec však znovu odskočil a napínavou koncovku dotáhl do úspěšného konce díky důraznému podání Tomáše Kriška – 22:25.

Ve třetím setu se pokračovalo ve stejně vyrovnané hře. Ve vzduchu byla znát mírná nervozita z obou stran. Obě mužstva předváděla skvělý volejbal a skóre byl neustále vyrovnané. Mírně navrch měli Jihočeši, kteří se však až za stavu 16:13 dostali do většího než pouze dvoubodového vedení, a to při podání de Ama. Jihočeši si nadále drželi náskok a za stavu 20:15 měli již velmi slibné vedení. Liberec už domácím ve třetím setu nezvládl vzdorovat a České Budějovice si nakonec pohodlně udržely náskok – 25:19.

Do čtvrté sady vstupovali domácí uvolněnější. Liberec byl odhodlaný zápas vyrovnat, nicméně Jihočeši skvěle bránili v poli a drželi si mírný náskok. Domácí také drželi na uzdě hostujícího Michala Kriška, který se nedostal příliš do zápasu. Tyto faktory vedly k tomu, že domácí opanovali i čtvrtý set. Důrazný univerzál Schouten, na kterém po zranění Rejlka domácí hodně spoléhali, si připsali několik pěkných bodů. Stejně tak šikovný smečař Stoilovič. V koncovce měli domácí navrch a dramatický zápas zvládli lépe. Vrátili se tak do čela UNIQA extraligy, kde se příliš dlouho neohřálo Karlovarsko.

VK Jihostroj České Budějovice – VK Dukla Liberec 3:1 (25:13, 22:25, 25:19, 25:22)

Jihostroj: Mach, Schouten, Michálek, Ondrovič, de Amo, Stoilovič, libero Kryštof. Střídali: Zmrhal, Todua.

Dukla: T. Kriško, Veselý, M. Kriško, Šulista, Leikep, Kovalčuk, libero Kopáček. Střídali: Štokr, Srb, Suda.

Vyjádření:

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Byli jsme na servisu mnohem lepší než soupeř, což nám strašně pomohlo. Tím pádem jsme byli schopní soupeře odbránit a dohrávat bodové balony. Takticky jsme byli připravení výborně, jelikož jsme se v domácím prostředí nechtěli nechat zahanbit a vrátit Liberci porážku z prvního zápasu.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Byli jsme jednoznačně lepší na servisu. Liberec měl také dobrý servis, ale my jsme jich měli více. Neměli jsme tolik bloků, ale dobře jsme bránili v poli a následně jsme z toho slušně útočili.“

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „V prvním setu nás domácí rozebrali, ale jsem rád, že jsme se ve druhém setu vrátili do zápasu. Rozhodovaly chyby a také to, že Budějovice byly lepší na bloku, v poli i na servisu.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Domácí potvrdili, že jsou silní v domácím prostředí. Klíčový byl servis.“