úterý 19. listopadu 2019 Alžběta

VOLBY 2016: Zimola jednal o koalici s Babišem. Můžu si to vykládat, jak chci, říká Maxová

Zajímavý zvrat dostala ve čtvrtek povolební vyjednávání o rozložení sil v zastupitelstvu Jihočeského kraje. Podle informací zpravodajského portálu Novinky.cz se do diskusí významně zapojil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Jeho schůzku s hejtmanem Zimolou potvrdila Budějcké Drbně krajská předsedkyně Radka Maxová.

Napětí mezi oběma stranami, zdá se, stoupá. Sílí informace, že hnutí ANO jedná za zády vítěze voleb – České strany sociálně demokratické. Ve hře měla být středopravá koalice s ODS, kterou hejtman Zimola odmítá. „Ne, to pravda není. Dementuji to. My pořád říkáme, že ctíme vítěze voleb, i když matematika dává také jiné součty. My nejsme pučisté, poněkolikáté to opakuji,“ důrazně odmítá Maxová.

Do jednání ale přesto měl zasáhnout předseda hnutí ANO Andrej Babiš s tím, aby svým krajským kolegům zdůraznil nutnost vytvoření koalice s ČSSD. Pro jistotu se tak ve čtvrtek setkal přímo s Jiřím Zimolou. „Těžko se mi to komentuje, musíte se zeptat pana Zimoly. Já to vnímám jako určitý signál k našemu vyjednávacímu týmu. Můžu si to vykládat, jak chci, a samozřejmě s tím budu pracovat,“ říká krajská předsedkyně ANO.

Maxová ale odmítá jakékoliv příkazy ze strany předsedy Babiše. „My žádný diktát nedostáváme. Bavíme se o tom, vylučujeme partnery ke koaličnímu jednání na základě našich zkušeností a faktů. Situaci jsme včera konzultovali s panem předsedou a našli jsme řešení. To řekneme našemu koaličnímu partnerovi v pondělí, i když bychom mohli říct už dnes, že od toho neustoupíme, protože se nezachoval úplně fér vůči nám,“ doplňuje Radka Maxová.

Hnutí ANO na jihu Čech nadále chce spolupracovat s ČSSD, krajští lídři se však neshodují na názorovém pojetí možné trojkoalice. „Od začátku říkáme, že chceme koalici s ČSSD, ale musíme najít třetího, aby to bylo vyváženo. My totiž nechceme směřovat doleva jako pan Zimola, chceme jít středopravě. A panu Zimolovi se to nelíbí,“ dodává Maxová. Hejtman Jiří Zimola nechtěl probíhající jednání komentovat. 

Foto Jan Luxík

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.