Českokrumlovští policisté prošetřují případ, při kterém falešný rusky mluvící bankéř okradl ženu o desítky tisíc korun. Muž jí naléhavě sdělil, že se na jejím bankovním účtu někdo pokouší o neoprávněné výběry, díky čemuž získal přístup do jejího mobilu a počítače. Údajní bankéři vedou hovory v ruštině a podle toho si vybírají své oběti.
Na českokrumlovské policisty se minulý týden obrátila osmatřicetiletá cizinka. „Volal jí neznámý rusky hovořící muž, jenž se představil jako pracovník jedné z českých bank. Domnělý bankéř jí s naléhavostí sdělil, že na jejím bankovním účtu se někdo pokouší o neoprávněné výběry. Přesvědčil jí, aby převedla své peníze na bezpečnostní účet, k čemuž je potřeba odsouhlasit vzdálený přístup do jejího mobilního telefonu či počítače,“ popsala policejní mluvčí Lenka Pokorná.
Žena to odsouhlasila a poskytla volajícímu svůj bezpečnostní kód do bankovní aplikace. Muž tak získal neomezený přístup k jejímu bankovnímu účtu, ze kterého odčerpal desítky tisíc korun.
Podle Pokorné se v kraji objevují falešní rusky mluvící bankéři. Ti si jako své oběti vybírají osoby s ruským či ukrajinským křestním jménem a hovor následně vedou právě v ruštině.
„Policisté opět nabádají všechny občany k obezřetnosti. Než začnete vypisovat formuláře, kde jsou požadovány osobní a citlivé údaje, a které vám někdo neznámý poslal přes internet, zamyslete se. Zkuste si představit, jestli byste tak jednali i v reálu, jestli byste někomu na ulici sdělovali svá osobní data, jestli byste cizímu člověku dali kopii své občanky, zdali byste mu poskytli údaje a hesla ke svému účtu a k platební kartě. Je to stejné, jako když dáte na ulici cizímu člověku do ruky platební kartu s PINem a potom se divíte, že si z vašeho účtu vzal peníze,“ upozornila Pokorná.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.