Policejní kynologové se mohou pochlubit novým specializovaným pracovištěm pro metodu pachové identifikace. Díky ní mohou vycvičení psi zjistit přítomnost lidí na místě trestných činů. Nové pracoviště, které vzniklo v Lišově na Českobudějovicku, je prvním v republice. V budoucnu bude na tuto metodu zaměřeno dalších osm pracovišť.
Nové středisko stálo více než 18 miliónů korun. „Na tomto specializovaném pracovišti máme pět psů, kteří se zabývají metodou pachové identifikace a jedenáct psů specializovaných na vyhledávání drog, výbušnin a akcelerantů požáru. Každý pes má svoji určitou specializaci, která se nedá kombinovat,“ vysvětlil František Sýkora ze školního policejního střediska v Lišově.
Výcvik psa na pachovou identifikaci přitom není jednoduchý a trvá několik let. „Je to velice individuální, každý pes je jinak vnímavější, chytřejší. Úplný potenciál se ale objeví až kolem druhého roku života,“ vysvětlil Sýkora, podle kterého nezáleží na tom, jestli psovod pracuje se psem nebo fenou.
Ukázka zásahu s policejním psem.
Porovnání pachových stop se provádí pod kamerou a je dokumentováno. „Odborné vyjádření z tohoto pracoviště je tak doplněno i videozáznamem, který dokazuje, že s pachovými konzervami nikdo nemanipuloval,“ zdůraznil první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek
Policie nejčastěji vychovává služební psy z německých ovčáků, ale vhodní jsou například i ohaři. Psovodi se svými čtyřnohými parťáky tráví téměř čtyřiadvacet hodin denně.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.