neděle 24. října 2021 Nina

Jihočeský policista, který měl při výslechu mučit muže, míří před soud

Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájila v polovině září loňského roku stíhání dvou českobudějovických kriminalistů. Ti měli při výslechu údajně mučit dvaatřicetiletého Roma a nutit ho, aby se přiznal k činům, které nespáchal. O případu informovala Česká televize. Soud hrozí jen jednomu z dvojice původně obviněných kriminalistů. Druhý loni v prosinci spáchal sebevraždu a státní zástupce trestní stíhání zastavil.

„Generální inspekce bezpečnostních sborů podala na konci května 2019 státnímu zástupci návrh na podání obžaloby a státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Českých Budějovicích podal obžalobu,“ uvedl pro Českou televizi státní zástupce Marcel Faktor z Krajského státního zastupitelství v Českých Budějovicích.

Dva policisté zadrženému romskému recidivistovi podle inspekce tvrdili, že je pachatelem několika krádeží. On tvrdil, že je nespáchal.

„Nejprve mělo dojít k vulgárním výhružkám a nátlaku na vyslýchaného muže. Poté došlo k úderu otevřenou dlaní do tváře poškozeného a k opětovným vulgárním výhružkám a k agresivnímu nátlaku. To vše v úmyslu opatřit si nezákonným způsobem doznání. Dotyčný muž se následně doznal k jednání, kterého se nedopustil,“ uvedl loni v září ředitel GIBS Radim Dragoun. Generální inspekce bezpečnostních sborů má údajně o policejním násilí důkazy

Oba muži byli postaveni mimo službu. Jeden z obviněných kriminalistů nedokázal podle kolegů fungovat pod velkým nátlakem a na své chatě spáchal sebevraždu. Za napadení a vynucení přiznání policistovi hrozilo i osm let vězení. Vyšetřovatelé jej ale během případu obvinili ještě z dvou trestných činů, konkrétně z vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby. A právě to bylo patrně impulsem k tomu, že si sáhl na život.

Muž, kterého kriminalisté zfackovali, notorický zloděj s přezdívkou „Kubánec“, je údajně známou postavou českobudějovického podsvětí. Za svoji dlouhou zlodějskou kariéru byl již patnáctkrát trestaný.

Při zvýšené trestní sazbě hrozí kriminalistovi, ze spáchání zločinu mučení a jiné nelidské a kruté zacházení, až deset let vězení.

Foto pixabay.com

Štítky GIBS, obvinění, kriminalista, České Budějovice, soud

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.