sobota 15. května 2021 Žofie

Strakonice chtějí obyvatelům zrušit poplatek za odpad

Vedení Strakonic chce od 1. ledna příštího roku zrušit obyvatelům města poplatek za svoz komunálního odpadu. Město tím přijde zhruba o 5,5 milionu korun. Návrh včera projednali radní, v prosinci ho ještě musí schválit zastupitelstvo.

Nyní obyvatelé města platili ročně 260 korun. „Sliby se mají plnit. Od prvního ledna budou odpady zdarma pro obyvatele, pro firmy samozřejmě ne. Ty peníze zůstanou lidem. Nejsou to závratné sumy a je to jedna ze služeb, kterou obec poskytuje obyvatelům ve stylu, jako když čistíte ulice, taky si za to neúčtujete. Na druhou stranu jsme zvedali daň z nemovitosti, ta je selektivní podle toho, jak kdo má majetek," řekl Rudolf Oberfalcer (Strakonická Veřejnost). Právě toto hnutí před volbami slibovalo, že poplatek za odpad zruší.

Poplatek byl letos 260 korun na člověka. Jak řekl místostarosta, radní ho postupně snižovali, před několika lety byl ještě 570 korun.

Strakonice, v nichž žije asi 23 tisíc lidí, mají letos schodkový rozpočet s příjmy 554,7 milionu korun a výdaji 634,3 milionu. Schodek 79,6 milionu pokryje radnice z peněz z minulých let, stejně jako splátky úvěrů, které jsou letos 19,7 milionu korun.

Město letos čeká propad daňových příjmů kvůli koronaviru 48,6 milionu korun. Snížilo výdaje o 22,7 milionu. Uspoří na provozních nákladech, nižší je příspěvek městskému kulturnímu středisku, některé investice radnice přesunula do dalších let. Strakonice zároveň odpustí všem živnostníkům podnikajícím v městských prostorech od října do konce prosince 50 procent nájmu. Radnice tak chce zmírnit dopad koronavirových omezení.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Dominik Svoboda

Štítky ČR, správa, odpady, Strakonice, AUDIO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.