Veterináři potvrdili letos první výskyt ptačí chřipky u volně žijících ptáků. Byla to dvě místa v jižních Čechách. Bylo to u ptáků na rybníce Velký Tisý na Jindřichohradecku a v Českých Budějovicích na řece Malši.
Jde o čtyři uhynulé ptáky. Letos jsou to první čtyři potvrzené případy v ČR, kdy se nákaza prokázala u volně žijících ptáků, sdělil zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer. V ČR je teď 13 ohnisek ptačí chřipky.
Úterý, 2. ledna 2024, 14:46
V malochovu drůbeže na Českobudějovicku veterináři potvrdili přítomnost ptačí chřipky H5N1. Ta je potenciálně přenosná na člověka. Chovateli z Horních Slověnic zemřelo deset slepic, zbylých 30 utratí. V Česku jde o první ohnisko ptačí chřipky v...
Nákazu potvrdil Státní veterinární ústav v Praze. Jde o vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1, která může být přenosná na člověka.
„První lokalitou s výskytem nákazy je rybník Velký Tisý u Lomnice nad Lužnicí v okrese Jindřichův Hradec," uvedl Majer. Tam našli veterináři mrtvou husu a mrtvou volavku. Další husu s příznaky ptačí chřipky ze stejného místa museli pak veterináři utratit. Nákaza se prokázala také v Českých Budějovicích, kde na pravém břehu Malše pod železničním mostem našli veterináři uhynulou kachnu divokou.
Od počátku letošního roku se v ČR potvrdilo 13 ohnisek ptačí chřipky, všechny v nekomerčních malochovech. V Česku se ptačí chřipka objevila začátkem ledna po osmi měsících.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.