pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Mlhy, mokré silnice a námraza. Policisté varují před podzimním počasím

Jihočeští policisté varují řidiče před podzimním počasím, které mění podmínky na silnicích. Upozorňuji proto na některé situace, které mohou nastat. Pozor by si měli dávat také cyklisté.

Podzim přináší sychravější počasí a nepříznivé podmínky na silnicích. Řidiči proto musí počítat s tím, že se mohou na silnicích častěji vyskytovat mlhy či námraza.

„Vozovka bývá více než jindy mokrá a pokrytá spadaným listím nebo znečištěná zemědělskou technikou, která vyjíždí z polí. S tím vším je třeba počítat a přizpůsobit tomu svoji jízdu. Policisté žádají řidiče, aby si uvědomili, že rychlá jízda a prudké brzdění je na mokré silnici pokryté listím opravdu značný risk, který nemusí vždy vyjít. Předvídat a být opatrný se vyplácí,“ varuje Lenka Pokorná.

Špatné svícení ohrožuje ostatní 

Zároveň se brzy se stmívá, a tak by si měli lidé také zkontrolovat, zda je jejich vozidlo řádně osvětleno a světlomety jsou čisté. „V posledních letech se čím dál častěji objevuje nešvar, že i za snížené viditelnosti, čímž je myšleno za šera, mlhy, hustého deště či sněžení, řidiči ponechávají vozidlo osvícené pouze denním svícením. Takto jednající bezohlední řidiči by si měli uvědomit, že při denním svícení jsou osvětleni pouze předními světlomety a zezadu se pro ostatní účastníky provozu stávají neviditelnými a ohrožují tím bezpečnost svoji i všech ostatních řidičů,“ upozorňuje Pokorná. 

Pozor by si měli dávat také chodci. Ti by na sobě měli mít za snížené viditelnosti prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby je viděli ostatní účastníci provozu. 

Cyklista by si měl před jízdou zkontrolovat jízdní kolo, aby bylo v pořádku a mělo povinnou výbavou. „Cyklista, mimo svou zákonnou povinnost mít za snížené viditelnosti rozsvícený světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadním světlem červené barvy, by měl svoji bezpečnost navíc zvýšit doplněním reflexních prvků umístěných na oděvu nebo obuvi,“ dodává Pokorná. 

Ohodnoť článek

Foto pixabay.com

Štítky policie, řidič, silnice, podzim, varování

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.