úterý 14. července 2020 Karolína

VIDEO: Držitelem ceny Břitva za nejlepší rockovou knihu loňského roku je Václav Votruba

Publicistické rockové ceny za rok 2016 již mají své vítěze. V kategorii Kniha roku si hlavní ocenění odnesl Budějčák Václav Votruba se svou Knihou kovu, která mapuje tuzemskou extrémně-metalovou scénu. Na druhém místě se umístil Aleš Levý s publikací o kapele Dark Gamballe a na třetím kniha Kmeny 90, za kterou stojí kolektiv autorů kolem Vladimíra 518.

„Samozřejmě mám ohromnou radost, nesmírně si ocenění od hudebních publicistů, mezi nimiž je i řada osobností, ke kterým chovám hluboký respekt, vážím,“ říká Václav Votruba, jenž knihu připravoval zhruba dva roky. „Byla to piplačka, původně jsem myslel, že se budu věnovat pouze blackmetalovému žánru, ale nakonec jsme se s nakladatelem (MetalGate) rozhodli, že zmapujeme metal komplexně. Oceněná Kniha kovu je prvním dílem ze zamýšlené trilogie.“

Na pokračování nyní Václav Votruba pracuje. „Rozhodli jsme se do dvojky zařadit dva subžánry z opačných konců – doom metal a grindcore. Zatímco první zmíněný je o atmosféře a pomalých tempech, druhý je absolutním protikladem – prim hraje rychlost a agrese. Myslím si, že to bude zajímavý kontrast.“

Václav Votruba si na letošní rok připravil i svůj druhý román. Vyjít by měl v létě a dle jeho slov bude zasazen převážně do staré Šumavy, podrobnější informace by se čtenáři měli dozvědět během června.

Václav Votruba, který je zároveň aktivním muzikantem v kapelách The River Of The Lost Souls, Dark Angels a After Rain, debutoval vloni románem Na pokraji. Kniha kovu vyšla v prosinci téhož roku a během několika málo měsíců se vyprodala. Nakladatel ale připravil dotisk, který bude k dispozici v brzkých týdnech.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky Břitva, cena, kniha, metal

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.