čtvrtek 21. listopadu 2019 Albert

Zelnobraní ve Vidově nabídlo první kysané zelí z letošní úrody

Letošní úrodu zelí oslavila obec Vidov na Českobudějovicku. Na tradičním Zelnobraní lidé ochutnali první kysané zelí z hlávek sklizených na okolních polích, které v roudenské krouhárně zrálo od posledního týdne v srpnu. Mizely i hlávky zelí a připravené speciality, jako zelné záviny, zelňačka a zelňáky, tedy placky se zelím. Lidé ve vsi viděli ukázku tradičního šlapání zelí, na jeho výrobu se jezdili dívat do sousedního Roudného k největšímu pěstiteli zelí na jihu Čech.

„Zelí jsme začali krouhat kolem 23. srpna," řekl předseda dozorčí rady Zemědělského podniku Malše v Roudném Eduard Šebenda, který je i vedoucí krouhárny. Dodal, že první várku kysaného zelí podnik nechystal jen pro dnešní slavnost, ale i pro své zákazníky, protože zásoby už měl vyprodané. „Loňská úroda byla slabší a zelí se dobře prodávalo, protože ho nebylo nikde moc," uvedl. Zelí podnik pěstuje přibližně na 35 hektarech polí. Sklizeň se rozběhne naplno okolo 10. října.

U stánku se zelím byla od rána fronta. Kysaného bílého zelí se podle Šebendy dnes prodaly asi dvě tuny a červeného kysaného zelí 320 kilogramů. Lidé nakoupili i tunu zelných hlávek a asi 1,5 tuny krouhaného zelí, které si doma zpracují sami.

Zelnobraní se ve Vidově konalo popatnácté, pořádá ho spolek Přátelé Vidova a okolí. „Je to propagace místní plodiny a půdy, a také lidová zábava," řekl předseda spolku a starosta Vidova Tomáš Šedivý. Ve vesnici s necelými 600 obyvatel se podle prvního odhadu pořadatelů vystřídalo okolo 3000 lidí. Místním dobrovolnicím už v týdnu Šedivý dovezl na speciality asi 150 kilogramů kysaného zelí. Ve spolupráci s místním výrobcem listového těsta ženy napekly zelné záviny, každá podle svého receptu.

V úrodné nivě řeky Malše se podle Šedivého pěstovali sedláci zelí už v 19. století. Roudenské zelí podle něj bylo vyhlášené, vozilo se na trhy do nedalekých Budějovic.

Autoři | Foto Alena Voglová

Štítky Vidov, zelí, zelnobraní

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.